Валя Червеняшка: Вместо да се зарадва, премиерът говори за пари
Валя Червеняшка: Вместо да се зарадва, премиерът говори за пари / Sofia Photo Agency, архив

„Много обидно ми стана, когато премиерът Бойко Борисов не се зарадва, като се разбра, че сме невинни и Кадафи стои зад заразата на децата със СПИН, а каза колко пари са дадени за свободата ни" - това коментира медицинската сестра Валя Червеняшка пред БНТ.

В крайна сметка за нашето освобождаване от либийския затвор политически най-голям принос имаха от Европа, а не от България, посочи тя. В настоящата ситуация трябва държавата ни да бъде внимателна с действията си, защото все още има много българи в Либия, допълни Червеняшка.

В студиото на БНТ д-р Здравко Георгиев каза, че е много грозно с тези думи на премиера да се изкарва едва ли не, че българският народ е беден, "защото са дадени тези милиони долари за нас. В крайна сметка това са пари, които Либия дължеше на България и едва ли щеше да ги върне", допълни той. Д-р Георгиев припомни, че и други страни от Близкия Изток имат дългове към страната ни.

Вчера бившият министър на правосъдието на Либия Мустафа Мохамед Абделджалил обяви, че режимът на Муамар Кадафи е виновен за заразяването на децата в Бенгази с вируса на СПИН. Така Абделжалил оневини морално българските медицински сестри, които получиха смъртни присъди по обвинение, че са заразили умишлено с вируса на СПИН повече от 400 либийски деца. Премиерът Бойко Борисов каза, че 130 милиона долара струва на България спасяването на медиците ни от Либия. Джамахирията задържала дълга си към България, когато се пуснал слухът за заразяването на деца със СПИН от нашите сестри. "Няма друг такъв рекет, какъвто Либия и Кадафи в ХХI век пред очите на цялата световна общност направиха с българските медици", посочи премиерът.

Валя Червеняшка Вместо да се зарадва премиерът говори за пари
netinfo

Петте български медицински сестри и палестинският лекар Ашраф ал-Хаджудж бяха арестувани в края на 1999 година. Първоначално те бяха съдени за заговор срещу държавата от Народния съд. Магистратите обаче постановиха, че не са компетентни по това обвинение и то отпадна. Останаха другите обвинения - за умишлено заразяване на деца с вируса на СПИН, за причиняване на епидемия, за търговия с валута, за прелюбодеяние и употреба на алкохол.

На 6 май 2004 година шестимата бяха осъдени на смърт чрез разстрел от съда в Бенгази. Присъдата им беше потвърдена и на по-висша инстанция. По-късно висшият съдебен съвет на Джамахирията отмени смъртното им наказание и го замени с доживотен затвор. През целия процес, защитата твърдеше, че епидемията от СПИН в детската болница е вследствие на лошите хигиенни условия и липсата на консумативи.

Медиците ни бяха освободени с помощта на Франция през 2007 година и на 24 юли те кацнаха в София с френски правителствен самолет. Петте медицински сестри, д-р Здравко Георгиев и палестинският лекар Ашраф бяха придружавани от еврокомисаря по външните отношения Бенита Фереро-Валднер и тогавашната съпруга на френския президент Сесилия Саркози. Още на летището външният министър Ивайло Калфин прочете президентски указ за помилването на медиците.