Софийският градски съд решава дали да даде ход на делото за изтеклите лични данни от НАП, след кибератака срещу институцията през 2019 г. Днес съдът успя да започне процеса от втория път, защото на предишното заседание не беше връчен в срок препис от обвинителния акт на подсъдимия Кристиян Бойков. Другият подсъдим за случая е собственикът на "ТАД Груп" Иван Тодоров.

Разследването първоначално се водеше от специализираната прокуратура, то продължи четири години, преди да бъде внесен обвинителният акт. След закриването на спецструктурите делото сега ще се гледа в Софийски градски съд. 

Според адв. Ина Лулчева делото трябва да бъде върнато на прокуратурата, защото са допуснати редица пропуски. Един от тях е по повод предоставен от Тодоров на Бойков компютър. Лулчева е на мнение, че по никакъв начин не става ясно дали въпросният лаптоп е даден именно за извършване на престъплението.

Защитата на Бойков възрази върху медийната кампания, която имало срещу двамата подсъдими. Така била нарушена презумпцията им за невиновност. 

Защитата е на мнение, че няма нужда по делото да бъдат разпитвани отново голяма част от свидетелите и експертите.

На 15 юли 2019 г. става ясно, че от масивите на НАП са изтекли данните на общо 6 074 140 физически лица – 4 104 786 живи български и чужди граждани, и 1 989 598 починали. Малко след това бяха арестувани собственикът на фирмата за киберсигурност „ТАД Груп“ Иван Тодоров и служителят му Кристиян Бойков.

4 години по-късно: Отложиха делото за хакването на НАП

Търговският директор на дружеството Георги Янков беше с повдигнато обвинение за подбудителство към хакерската атака. Янков обаче няма да се изправи пред съда. Разследването срещу него беше прекратено поради липса на доказателства.

Ако вината на Тодоров и Бойков се докаже в съда, ги заплашват от 5 до 15 години затвор.

В обвинителния акт е обяснено, че Тодоров и Бойков са извършили престъпление по глава Първа от НК – „Престъпления против Републиката“. И че всички престъпления по тази глава имат „политическа цел или цел да засегне властта в републиката“. Според прокурора в кориците на делото има доказателства, от които да се направи извод, че дейността на Бойков „е била насочена срещу установения с Конституцията обществен и държавен строй“. 

БГНЕС