Средната продължителност на делата у нас е 835 дни
Средната продължителност на делата у нас е 835 дни / netinfo
Адвокат Йонко Грозев
31356
Адвокат Йонко Грозев
Иванка Иванова
  • Адвокат Йонко Грозев
  • Иванка Иванова

Основната критика в доклада на ЕК за напредъка ни в областта на правосъдието и вътрешните работи не e към съда, а към прокуратурата. Това коментира в предаването „Кой говори" на Дарик адвокат Йонко Грозев, експерт в Центъра за либерални стратегии. Според него в документа няма изрична препоръка за създаване на специализиран наказателен съд у нас, каквото намерение имат управляващите от ГЕРБ, а и до момента нямало аргументи, които да оправдаят създаването на нов съд.

Ето какво каза още по темата Йонко Грозев:

„Критиките основно са за липса на инициативност в разследването на тежки и сложни престъпления, което означава, че основната критика не е към съда, а е към прокуратурата. Това е много съществено уточнение, защото в доста от интерпретациите на доклада се прави внушението, че основната критика е към съда и това е слабото звено в системата за противодействие на организираната престъпност и корупция. Няма такива констатации в доклада. Затова търсенето на решението именно в създаването на специализиран съд още от самото начало повдига съвсем сериозни легитимни въпроси - защо се прави това!? Създаването на един самостоятелен съд, с цялата инфраструктура, с цялото управление, е изключително тежка и сложна задача. Тя ще глътне един много сериозен ресурс както от гледна точка на финанси, така и от гледна точка на време и управленска енергия. За да се ускорят малко делата, които се гледат в Софийски градски съд към този момент, една такава мярка очевидно не е ефективна. Затова се създава едно сериозно притеснение, че всъщност целта на създаването на този съд не е просто ускоряването на гледането на тези дела, а избирането на съдиите, които ще ги гледат. В този смисъл изпълнителната власт ще окаже натиск върху съдебната система, върху ВСС, да подбере съдии, които в много по-голяма степен ще бъдат склонни да се съгласяват с обвинителната теза и с това, което правителството прави. Мисленето не е от гледна точка на оптимизиране на работата, мисленето е от гледна точка на създаваме специализирания съд и след това ще мислим какво ще бъде неговото натоварване".

Според Иванка Иванова - директор на Правна програма на Институт "Отворено общество", също няма нужда от създаването на нов спецсъд, а от оптимизиране на работата на съществуващите в момента съдилища. Средната продължителност на делата в България е 835 дни, две трети от които са в досъдебна фаза, съобщи Иванова, като цитира данни от изследване по темата.

"Изследванията показват, че средната продължителност на делата у нас е 835 дни. От тях над 500 са в досъдебна фаза, т.е. 2/3 са досъдебна фаза. Продължителността на съдебната фаза е напълно съизмерима със средната продължителност на съдебната фаза в други европейски страни. И по-лошо, този доклад, който е изготвен от Центъра за либерални стратегии, той казва, че през една трета от това време по тези дела не се работи изобщо, а те просто висят между институциите. Институциите си ги менкат, не се работи по делата през една трета от това време. Това идва да покаже, че с елементарни административни мерки, поне с една трета може да скъсим тази продължителност, а относно Софийски градски съд и Софийския районен съд - истината е ужасно проста. Съдиите насрочват заседание през шест месеца не защото са натоварени. В наказателна колегия съдиите в СГС имат средно по три-четири нови дела на година, но нямат зали и понеже нямат зали, насрочват през шест месеца, защото са им определени времеви периоди, през които всеки съдия може да ползва залата", добави още Иванова.