След като в Народното събрание започна обсъждане на т. нар. пенсионна карта, тогава казах, че възрастта за пенсиониране по никакъв начин не трябва да се вдига. По закон до 2037 г. трябва да се стигне 65-годишната възраст, а ние сме още 12 години преди този период. Така, че тази тема веднъж завинаги трябва да бъде затворена и никой да не си помисли, че може да вдигне пенсионната възраст. Това коментира пред БНТ социалният министър Борислав Гуцанов.
"Мисля, че е нормално максимумът да бъде 65 години, да не говорим, че смъртността в България е най-високата. Има и доста хора, който се пенсионират на по-ранна възраст, след което продължават да работят, но това вече е един друг проблем в пенсионната система. И аз смятам, че тази тема по никакъв начин не трябва да бъде коментирана, поне това е моето категорично мнение. Когато говорим за пенсионна реформа, аз не считам, че въобще думата реформа е правилна - ние можем да говорим за надграждане, за възможности тя да бъде подобрена, но думата реформа не трябва да се използва", обясни Гуцанов.
Гуцанов гарантира - няма да има пенсионна реформа, а надграждане на пенсионната система
По думите му, това е възможно най-консервативната система, защото всеки един човек е свързан с нея и то от първият си работен ден до последния:
"Затова трябва и да знае, когато започва работа, да знае и как ще се пенсионира. Затова и такива експерименти не трябва да се правят и мисля, че дебатите по пенсионната система трябва да се правят от специалисти и едва тогава да се коментира. И ако ви прави впечатление, аз съм безкрайно обран като министър по този въпрос, дори и днес в 10:00 часа имаме среща със социалните партньори - четирите работодателски организации и двата синдиката. И една от темите ще бъде пенсионната система, но тя ще бъде в затворен кръг."
По отношение на идеята за вдигане на размера на осигурителните вноски, Борислав Гуцанов обясни:
"Имаме около 25% сива икономика в България. Това е една четвърт от икономиката на страната да е в сивия сектор. Това е една огромна възможност и резерв тя да изсветлее с действия на всяко едно от министерствата. Затова издадох и заповед да започнат проверки от ГИТ, за да може по този начин изсветлявайки икономиката да влязат вече и други средства в бюджета на държавата, включително и в пенсионната система."
Министърът добави още, че само ако 10% се успее да бъде изсветлена икономиката, тогава дали ще има проблем с НОИ и с пенсиите. В момента за пенсии отиват 11,2% от БВП на държавата, а не от бюджета.
Във връзка с бюджета и дали са възможни актуализации относно заплатите социалният министър каза, че на този етап не е възможна актуализация.
"Приехме го преди няма и 2 месеца. Нека видим каква е събираемостта и тогава да коментираме какво и как може да се направи", уточни Борислав Гуцанов.