Собственик на фалирала банка стана обект на взрив в Пловдив
Собственик на фалирала банка стана обект на взрив в Пловдив / снимка: Sofia Photo Agency

Четириетажната кооперация на ул. „Иван Рилски” 52 в Пловдив, където снощи около 23,30 ч. избухна бомба, е собственост на основния акционер във фалиралата преди 9 години „Тракия банк” и настоящ председател на надзора на „Пълдин холдинг” Георги Стойчев. Версията, че взривното устройство е насочено срещу Стойчев, измести останалите 2 – че е предназначена за адвокатска кантора в съседство или за кабинет за нетрадиционна медицина.

В момента Стойчев е изпълнителен директор и шеф на борда на “Пълдин холдинг”, който е правоприемник на бившия приватизационен фонд “Тракия”. Собственост на холдинга са хотел ”Банско холидей”, пазарджишката фирма за кранове “Подемстроймаш”/68% от акциите/, карнобатското предприятие за метален амбалаж “Металопак” /51%/ и Завода за шлифовъчни машини в Асеновград. Стойчев е и прокурист на “Подемстроймаш” и на пловдивската “БИСС-91”.

Стойчев заедно с Георги Трифонов и Таньо Вълев бе собственик на “Тракия банк”, купена във фактически фалит през 1998 г. от покойния вече Емил Кюлев. Стойчев бе арестуван година по-рано по подозрения, че банката е създадена с кредитен капитал, но обвиненията паднаха в съда.

Години по-късно името му отново нашумя след оплаквания на стопани от Смолянско, че фирми, зад които стои Стойчев, са ги завлекли с пари за изкупено, но неплатено мляко. Последният скандал около настоящият шеф-надзорник на „Пълдин холдинг” избухна през ноември. Тогава бившите му адвокати Ангелина Димитрова и Пламен Луков обвиниха него и съдружника му Георги Трифонов, че им дължат 11 млн. лева хонорари по водени от тях дела срещу бившата вече „ДЗИ банк”.

Тогава адвокатите очертаха схема, от която стана ясно, че Стойчев и Трифонов са взели два пъти пари за кухата „Тракия банк” - веднъж от продажбата й на Емил Кюлев и втори път – от обезщетение, което са получили от новите гръцки собственици на „ДЗИ банк”, за да оттеглят 14 иска в съдилища, някои от които – в чужбина. Предполага се, че сумата на извънсъдебното споразумение с гърците е около 380 млн. лева, колкото е общият размер на парите, претендирани от Стойчев и съдружника му по 14-те иска, които доведоха до запор на акциите на „ДЗИ банк” и за малко не блокираха сделката между вдовицата на Емил Кюлев Весела и гръцката кредитна институция.

Други новини от Пловдив