Пръскането срещу комари в някои крайдунавски общини може да закъснее
Пръскането срещу комари в някои крайдунавски общини може да закъснее / Thinkstock/Getty Images
Пръскането срещу комари в някои крайдунавски общини може да закъснее
72523
Пръскането срещу комари в някои крайдунавски общини може да закъснее
  • Пръскането срещу комари в някои крайдунавски общини може да закъснее

Има опасност пръскането срещу комари в някои от крайдунавските общини да закъснее и да загуби своята ефективност, заради късното отпускане на средствата и дългите процедури за избор на фирма-изпълнител. Това показва проверка на Дарик, направена сред като миналата седмица правителството отпусна 800 000 лева на 35 общини за борба с комари, кърлежи и други вредни насекоми. Петнадесет от крайдунавските общини ще получат суми над 20 000 лева, което означава, че трябва да обявяват обществена поръчка и да изчакат най-малко 2 месеца, докато започне самото пръскане. В същото време експертите определят настоящия месец като най-подходящият за обработка против комари.

Въпреки че община Оряхово ще получи най-голям дял от държавните субсидии- 103 000 лева, според кмета на града Росен Добрев парите все пак са недостатъчни. По думите му заради късното плащане, което ще доведе до забавяне на обществените поръчки, не е ясно колко точно ще бъде ефективно пръскането срещу вредните насекоми.

„На фона на сумите, които сме получавали през минали години, това наистина е по-голяма сума, но на фона на това, което сме заявили, че е необходимо, тя все пак не е много голяма, защото е наполовина на това, което ни трябва. През минали години парите са ни били отпускани много по-навреме - още в началото на годината, януари или февруари, за да може да спазим закона за обществените поръчки и през май да започнем третирането. А те сега ни отпускат парите, което означава, че спазвайки тези срокове, ще закъснеем страшно много с третирането. Не съм сигурен и в неговия ефект", обясни кметът на Оряхово.

Емануил Манолов, кмет на община Павликени, която също попада в обхвата на крайдунавските територии, пояснява, че са поискали 17 000 лева за борба с комарите, но ще получат само 5000. Въпреки това той е доволен от отпуснатите средства, тъй като за първи път общината ще разполага с държавни пари за пръскане срещу комарите.

„Ние си третирахме и през миналите години по заповед на експерти от Регионалната здравна инспекция, но с общински средства. Сега за пръв път нашата заявка беше уважена", допълни Манолов.

Според експерти настоящият месец е най-подходящият за обработка против вредните насекоми.