Индивидуалният рисков фактор на шофьорите да се изчислява при цената на "Гражданска отговорност". За това настояват от Асоциацията за застрахователна сигурност. Председателят й Юрий Тодоров предложи индивидуалните точки от книжката на водача да бъдат използвани като индикатор за шофирането му при сключването на задължителната полица, като се създаде единна система. Тя ще действа на принципа на "бонус-малус".
От асоциацията разработват цялостна система за противодействие на застрахователните измами, които в България годишно са на стойност 81,5 млн. лева. Според Тодоров най-често срещаните са инсценираните измами - те заемат 27% от общия брой застрахователни измами. Тодоров даде пример с водачи, които "катастрофират" всяка година, когато застраховката им е в различна компания.
Много често магазини биват "обирани" ежегодно по един и същи начин, когато собственикът им сменя застрахователната компания.
У нас най-често срещаната измама е планираната, каза още Тодоров като уточни: "Тя е подготвена и извършена по метода на инсценировката, с използване на способите на надзастраховане и укриване на факти. В тази връзка ние изготвихме и въведохме, още в начален етап сме, но вече е стационирана тази програма - т.нар. информационна система за застрахователна история и оценка на риска. Първо, защото има данни за застрахователна история на клиента. Ние не знаем в момента на всеки един клиент какво му се е случило предварително. В България има клиенти, които са с по пет кражби на автомобила, два пъти имат палеж. Цялата тази информация стои някъде в застрахователните дружества и никой не я предава на никой друг. Тъй като практиката показва, че вече планирано извършените застрахователни измами ги извършват чрез подставени лица, хора, които управляват автомобилите, които се явяват в различните компании или които ги представляват, искаме да създадем един такъв регистър на тези хора, за да не могат те да правят по 10-15 катастрофи и никой по никакъв начин да не може да открие какво вършат тези хора".