По-близо сме от всякога до окончателно решение за медиците ни
По-близо сме от всякога до окончателно решение за медиците ни / Снимка: Sofia Photo Agency

България е по-близо от всякога до окончателното решение на случая с българските медици, осъдени на смърт в Либия. Това заяви президентът Георги Първанов по време на съвместната си пресконференция с германския президент Хорст Кьолер, който е на посещение у нас.

Колко близо сме обаче, това никой не може да каже, допълни българският държавен глава, като отказа да се ангажира с прогноза дали казусът на медиците ни в Либия ще бъде решен до края на годината.

На въпрос на Дарик дали случаят с медицинските ни сестри може да бъде решен до края на португалското председателство на Европейския съюз, президентът Георги Първанов отговори, че няма да се ангажира с прогнози, тъй като всички такива са били опровергани от времето.

Отново на въпрос на Дарик защо не бе постигнато пълно споразумение между семействата на болните от СПИН деца от Бенгази и ЕС в края на германското председателство – така, както се очакваше, президентът Хорст Кьолер заяви, че не смята за особено умно да коментира неща, които все още не са приключили.

Германският президент подчерта, че има движение по въпроса за съдбата на медиците ни и изрази съжаление, че не е успял да представи своето посещение в София в още по-добра светлина с връщането на сънародниците ни у дома. Може обаче да бъдете сигурно, че ще положим всички усилия това да се случи, каза още Хорст Кьолер. Той заяви още, че България полага усилия за укрепването си като правова държава, но че все още има много работа в борбата с корупцията и престъпността.

Президентът Първанов нарече последния доклад на Европейската комисия за работата на страната ни по шестте проблеми области „окуражителен и оценяващ реално напредъка ни”. Даваме си сметка за проблемите в правосъдието и вътрешните работи, но е налице ясна политическа воля в борбата с престъпността и корупцията, и има пълна прозрачност в нашите действия, заяви Първанов.

Българският държавен глава допълни, че не намира за редно включването на проблеми, които не са обект на механизма за сътрудничество и наблюдение на Европейската комисия.