Средната брутна месечна работна заплата за януари 2023 г. е 1 863 лв., за февруари - 1 830 лв., и за март - 1 953 лева. Това съобщиха от пресцентъра на Националния статистически институт (НСИ).

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на март 2023 г. нарастват с 47.5 хил., или с 2.1%, спрямо края на декември 2022 г., като достигат 2.31 млн. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо края на четвъртото тримесечие на 2022 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - със 7.1%, в „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 4.7%, и „Строителство“ - с 4.3%. Намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение с 0.2% е регистрирано в дейност „Държавно управление; държавно обществено осигуряване“.

НСИ: Потребителите виждат положителна промяна в икономическата ситуация у нас

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ - съответно 20.3 и 16.7%.
 

НСИ брутна заплата
пресцентър, НСИ



В края на март 2023 г. в сравнение с края на март 2022 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение нарастват с 33.3 хил. или с 1.5%. Най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 14.5 хил., „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - със 7.1 хил., и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 6.0 хил., а най-голямо намаление - в „Преработваща промишленост“ - с 3.0 хил., и в „Административни и спомагателни дейности“ - с 2.0 хиляди.

43.5% от децата в България живеят в лишения и в риск от бедност

В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 8.8%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 6.9%, и в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 6.2%, а най-голямо намаление е регистрирано в „Административни и спомагателни дейности“ - с 1.7%, и „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 1.1%.