Ханес Свобода кpитикува България в блога си
Ханес Свобода кpитикува България в блога си / снимка: БГНЕС

С остър коментар срещу политическата ситуация в България излезе днес председателят на парламентарната група на ПЕС в Европейския парламент Ханес Свобода.

„За мен остава неразбираемо и неприемливо, че новото правителство на малцинството назначи за главен борец с корупцията един олигарх... Също така не мога да разбера защо шефът на дясно-екстремистката партия „Атака” беше избран за председател на комисията за борба с корупцията в парламента”, отбелязва Свобода в блога си. Това се случва само два дни след като на форума на ПЕС в София той защити правителството на БСП и ДПС, макар да призна и тогава, че то се ползва с подкрепата на националистическата партия  „Атака”.

Той отправя критика срещу назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и подчертава, че въпреки неговата отмяна новото правителство трябва да понесе последствията. Според европарламентариста е недостатъчно да се отменят едни назначения и да се поставят други хора на поста, а трябва да има цялостна смяна на системата.

Според него макар и да са по-малобройни от недоволството през февруари, протестите в България не бива да се подминават след протестите в Турция и Бразилия. „Знам, че за българските социалисти е трудно да предложат лява алтернатива след управлението на Борисов. Но едно правителство, което е заедно с „турската” партия и е зависимо от радикалната партия „Атака”, трябва още повече да защитава своите ценности. И да спечели доверието на населението чрез диалог, а не да го проиграва”, пише Свобода.

„България трябва да се бори срещу всяка форма на корупция”, пише още Свобода. По думите му, тази борба трябва да се води със сила, последователно и независимо, иначе България никога няма да влезе в първа лига на страните по отношение на инвестициите и демокрацията, отбелязва vesti.bg.

„А между другото България иска да стане и част от Шенген!”, добавя той и завършва постинга си с думите: „Не искам да омаловажавам предложените социални мерки на правителството. Те са необходими, още повече от социалдемократична гледна точка. Но само една прозрачна и демократична страна може да намери дългосрочно пътя към 21 век”.