.
. / БТА
"Демократична България" поиска и от 46-ото Народно събрание закриване на специализираните съдилища и прокуратури. Това се предвижда в законопроект за промени в Закона за съдебната власт, който обединението внесе в първия ден от работата на новия парламент, съобщиха от пресцентъра на "Демократична България".

Вносители са Христо Иванов, Атанас Атанасов, Атанас Славов, Борислав Сандов и Надежда Йорданова. Проектът бе част от пакета законопроекти, който "Демократична България" предложи и в 45-ото Народно събрание, но не стигна до пленарна зала, а мина само първо четене в правната комисия.

Христо Иванов: Надявам се отсъствието на Гешев в НС да е знак, че се готви за оставка

Предвижда се магистратите от специализираните съд и прокуратура да бъдат възстановявани на предишната заемана длъжност или премествани в съответни по степен съдилища и прокуратури като се съобразява натовареността. Предвижда се извършването на атестация и преглед на постановените актове, така че да има обективна оценка за професионалните им качества.

Вносителите изтъкват, че в годините бе разширен обхватът на делата, гледани от специализираните съд и прокуратура, и посочват критичните оценки за дейността им.
"През целия период на тяхното функциониране публичното възприятие е преобладаващо негативно като се възприемат не като независими органи, а като инструмент на "извънредното правосъдие", което изпълнява политически мотивирани поръчки", се казва в мотивите към законопроекта.

Мая Манолова: Ние идваме за да изгоним мутрите от държавата

Цитират се и данни от Доклада за дейността на Специализирания наказателен съд през 2020 година, от които се вижда, че постъпилите наказателни дела от общ характер са около три на сто от общия брой гледани дела. "Най-голям дял имат делата за разрешаване прилагането на СРС (малко под половината от всички дела), а около една трета от всички са делата във връзка с разрешаване извършването на различни процесуално-следствени действия (претърсване и изземване, обиск, задържане и изземване на кореспонденция, достъп до трафични данни). Дял по около пет на сто от всички дела имат разпитите на обвиняем и свидетел пред съдия, както и осъществяването на съдебен контрол върху задържането под стража в досъдебното производство", посочват вносителите.

Законопроектът предлага и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство. Предвижда се отпадане на предварителните проверки, извършвани от прокуратурата извън правилата на наказателния процес, както и ограничаване на възможностите за участие в административния процес и навлизането в компетенциите на други органи. Вносителите изтъкват, че така ще се отговори на европейските и международни стандарти, както и на препоръки, направени от органи като Венецианската комисия. Наред с това се ограничават възможностите за засягане на правата на личността извън наказателния процес без реална възможност за съдебна защита от действията на прокуратурата.
С друго свое предложение от днес "Демократична България" поиска да бъде създадена Временна комисия "Росенец". Тя следва да установи факти и обстоятелства, свързани с незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на Лесопарк "Росенец", в района на нос Чукалята, Бургас, и извършените проверки с мотиви към него, се допълва в съобщението.

Създаването на временната комисия е в отговор на очакването на гражданите, да научат какви са резултатите от работата на контролните органи по констатираните през лятото на 2020 г. нарушения там и започналите проверки, както и законосъобразността на действията на органите на Министерство на вътрешните работи на 11 юли 2020 г., се казва в мотивите към проекта.
БТА