Основен проблем в България, по отношение на епилепсията, е липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти. Около това мнение се обединиха експерти по време на събитие, организирано от Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ) във връзка със Световния ден за борба с епилепсията.
Днес е Световен ден за борба с епилепсията - в България решихме да го кръстим така, защото се оказва, че наистина е борба, каза за БТА председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ) Веска Събева. Тя обясни, че този ден е определен през 2011 г. в Европейския парламент и се отбелязва в цял свят. Събева посочи, че е важно хората да бъдат информирани, че епилепсията не е страшно и заразно заболяване.
Председателят на АРДЕ каза, че съществуват над 300 вида епилепсия, като лечението на заболяването е само до 70%.
Тази болест не определя човека, тя е само част от него, както всяко друго заболяване, коментира Събева. Важно е хората да знаят как да окажат първа помощ при епилептичен пристъп, затова днес ще представим "пътеводител към по-добър живот" за страдащите от епилепсия. Този пътеводител може да се използва от специалисти, родители и деца от 14 до 28-годишна възраст, обясни тя. Пътеводителят може да бъде намерен на официалната страница на АРДЕ.
Това е ден за почит и признание, днес не просто подчертаваме важността на Световния ден за борба с епилепсията, а се опитваме за пореден път да повишим осведомеността и начините, по които всеки един от нас може да бъде активен във всяка една дейност в обществения, социален и политически живот. Това каза евродепутатът от БСП/ПЕС и посланик на борбата с епилепсията в Европейския парламент Цветелина Пенкова. Необходими са промени в образованието, пазара на труда и социалните услуги, трябва да бъде даден равен достъп до всички хора, които се сблъскват с тези проблеми ежедневно, посочи Пенкова.
По думите ѝ основен акцент на това събитие е липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти. Според нея е абсолютно недопустимо в рамките на Европейския съюз и на единния пазар да има държави членки, в които все още липсват жизненоважни медикаменти. "Не е нормално в България да липсват лекарства за страдащите от епилепсия, които ги има в Румъния и Гърция", каза още Пенкова. Тя посочи, че този въпрос е поставян многократно и пред Европейската комисия, която е законодателния орган, за да разреши този проблем.
По време на събитието беше прочетен и поздравителен адрес от министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той поздравява АРДЕ за усилията, постоянството и упоритостта, които полагат за пълноценното интегриране на страдащите от епилепсия. Този ден е поредният повод за обединяване на усилията за преодоляване на негативните последствия на заболяването, се посочва още в поздравителния адрес. Гуцанов уверява, че в негово лице АРДЕ винаги ще има партньор в мисията за промяна на нагласите по отношение на хората с тази диагноза и осигуряване на възможности те да бъдат равнопоставени обществото.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня