Пчеларите у нас отчитат до 80-90% смъртност на пчели в някои региони, което създава сериозни рискове не само за сектора, но и за продоволствената сигурност, биоразнообразието и опрашването на културите. Проблемът е с национален мащаб и изисква спешна и координирана реакция, алармираха от Сдружение „За достъпна и качествена храна“. По този повод от пчеларския бранш организираха пресконференция, посветена на тревожно високата смъртност при пчелите в България.
Фокус на пресконференцията беше и взаимовръзката между устойчивото земеделие, здравето на опрашителите и правото на достъп до чиста, местна и питателна храна. Сред участниците бяха: Михаил Михайлов – председател на Обединения български пчеларски съюз, доц. Юлиян Станчев – председател на Областния пчеларски съюз в Плевен, д-р Ангел Мавровски – бивш зам.-изпълнителен директор на БАБХ, както и други експерти и представители на сектора.

Михайлов каза, че първата информация за висок процент отпаднали пчелни семейства идва от Северна и Североизточна България, където смъртността достига до 90 процента. Михайлов допълни, че тенденцията е към още по-голям спад на броя на пчелните семейства. Като основни фактори за загубите на пчелни семейства през 2025 г. той посочи понижения имунитет на пчелите, сгрешена политика на Министерството на земеделието и храните по отношение на подпомагането на пчеларите с пчелини до 20 броя, хаос в дейността на Българската агенция по безопасност на храните по отношение на отчетността и контрола на извършваните профилактични прегледи от частно практикуващи ветеринарни лекари, безразборен внос в страната на чуждопородни майки и влошаване на генофонда на пчелите.

За подобряване на състоянието в сектора от бранша предлагат да се вземат няколко мерки. Сред тях са забрана на нерегламентирания внос на препарати за растителна защита, използвани от земеделците при третиране на ентомофилни култури (растения, които се опрашват от насекоми - бел. ред.), както и забрана на нерегламентирания внос на ветеринарномедицински препарати за борба с болестите по пилото и пчелите. Пчеларите искат да се възстановят и профилактичните прегледи от страна на ветеринарните служби. От бранша също заявиха, че на изслушване в Министерството на земеделието ще предложат да се създаде дирекция "Пчеларство", която да ръководи и пряко да отговаря за състоянието в сектора.

Различни представители на пчеларския бранш заявиха своите опасения за бъдещето на пчелите и казаха, че проблемът създава сериозни рискове не само за сектора, но и за биоразнообразието и опрашването на културите. Според тях това е проблем с национален мащаб и изисква спешна и координирана реакция.
Едно е сигурно - мерки трябва да бъдат взети, защото пчелите са безценни.