/ ThinkStock/Getty Images
Само за 10 дни енергетиката е „източила” от бизнеса над 53 млн. лв., заяви председателят на Управителния съвет на БФИЕК Константин Стаменов
Работодателските организации бойкотираха среща в БЕХ, на която се обсъждаше високата цена на тока, събщи NOVA. Като причина да не се включат в разговорите организациите посочиха закъснялата реакция на БЕХ, КЕВР, енергийния министър и правителството като цяло.

Красимир Дачев, заместник-председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), заяви, че настоящата ситуация го е принудила да затвори временно три от заводите си.

„В системата на енергетиката трябва много голяма "метла". На всяко ниво там има нещо за изчегъртване”, категоричен бе Дачев.

Зам.-председателят на Търговско-промишлената палата: В енергетиката има много за изчегъртване

Максималният товар, който достига ползването на ток, е два пъти по-малък от използвания. Не се пускат мощности, прави се изкуствен дефицит. Това, което се изнася в чужбина, е по-евтино от това, което ние плащаме. По този начин се прави поклон към чуждестранните предприемачи и те стават по-конкурентни от нас”, обясни бизнесменът.

Той подчерта, че проблемът с високата цена на тока не само засяга едрите предприемачи, но ще се отрази и на семейния бюджет на всяко домакинство.

„Нас никой не ни жали. Но като спра завод, оставям хора без работа. А при мен работят цели семейства. Ако продължава така, ще задръстим Терминал 2. Политиците ще разберат, че сегашната криза, в която си играят на стражари и апаши, ще им се стори като детска игра, ако ние започнем да спираме и изкараме хората. Подобно нещо в този момент ще взриви държавата”, категоричен е Дачев.

Стаменов: Отново скандално висока цена на тока на Енергийната борса за днес

Бизнесменът каза, че три от неговите заводи вече са преустановили работа временно.

„Тук не става въпрос за нещо невинно и мимолетно. Тъпана го бием от няколко години. Но сега, тъй като е безвремие, това се използва. Ние сме най-бедната държава с най-скъпия ток. Това потвърждава правилото, че най-бедните плащат най-скъпо”, каза още Дачев.

В неделя председателят на Управителния съвет на БФИЕК Константин Стаменов заяви, че цената на тока вчера е била 155.19 евро или 303.53 лв. за мегаватчас. По думите му само за 10 дни енергетиката е „източила” от бизнеса над 53 млн. лева.

БХРА: Високата цена на тока води към фалит трудно оцеляващите хотели

По-рано през деня председателят на КРИБ Кирил Домусчиев излезе с остра позиция по темата.

В профила си във Facebook той написа: „Безхаберието, енергийната мафия и корупцията пак ни превзеха! После прави икономика?! Как? За какво да инвестираме? За да пълним джобовете на измамниците?! Всичко, което постигахме с протестите през 2015 година, отиде в канала. Само в рамките на месец! Аз лично няма да ходя на среща с ръководството на БЕХ. С тези хора няма какво да си кажем”.



Критичен пост написа и Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).



„Кой и в чия полза управлява българската енергетика? Или става дума за саботаж? От началото на август България е с най-скъпата електроенергия в Европа! (Не броим Гърция, защото там има специфика заради хилядите острови)”, написа Велев във Facebook. И изброи няколко проблема, които според него са част от причините за високите тарифи на тока за бизнеса у нас. По думите на Велев от тях може да се направи извод, че „българската енергетика не се управлява в интерес на българските граждани, домакинства и предприятия”. „МЕ, БЕХ, ТЕЦ2! ОСТАВКА!”, завършва позицията си Велев.