/ Getty

Легендарният инвеститор Уорън Бъфет се е разделил с 50.4% от акциите си през 2024 г. На обща стойност от близо 150 млрд. долара, серията от продажби е прецедент в кариерата на Бъфет, който никога не е предприемал толкова драстична стъпка - нито преди „Черния понеделник“ през 1987 г., нито преди Дот-ком кризата през 2000 г., нито преди финансовия срив през 2007 г. 

Годишните продажби на инвеститора никога не са възлизали на повече от 25 млрд. долара, като кеш позицията му, която в момента се оценява на 325,21 млрд. долара, вече е по-голяма от портфолиото му с акции (близо 266 млрд. долара). 

Кои са компаниите, с чиито дялове Бъфет, главен изпълнителен директор на инвестиционния гигант Berkshire Hathaway, се е разделил, и индикатор ли е това за предстоящи трусове на пазара? 

Известен с дългосрочния си стил на инвестиране, легендарният финансист многократно е заявявал, че би продал акции само ако 1) има нужда от пари; 2) е загубил доверие в мениджърите на въпросното дружество; 3) е загубил доверие в бизнес-модела на компанията; 4) дяловете са надценени

Ето и петте компании, чиито акции Бъфет е продал в най-голямо количество: 

5. Snowflake Inc. (SNOW) - продадени 6 125 376 акции (около 1 млрд. долара) 

4. Chevron Corp. (CVX) - продадени 7 482 792 акции (около 1,1 млрд. долара)  

3. Liberty SiriusXM (LSXMK, LSXMA) - продадени 105 185 116 акции (около 2 млрд. долара) 

2. Bank of America Corp. (BAC) - продадени 235 168 699 акции (около 10,9 млрд. долара)  

1. Apple Inc. (AAPL) - продадени 605 560 000 акции (около 138 млрд. долара) 

Що се отнася до BAC, в интервю за CNBC Бъфет споделя, че проблемът с банките е, че  “периодично създават ненужни кризи” (бел. ред. - най-вероятно визира финансовата криза през 2008 г., причинена от рязкото увеличение на дела на кредитополучателите).  

Най-вероятният проблем с AAPL е, че компанията вече 20 години разчита на iPhone - революционният смартфон на Стийв Джобс, който е основният източник на приходи на технологичния гигант. От 2015 г. насам продажбите на iPhone са почти непроменени, като средният им брой се върти около 227 милиона телефона на година. Това до голяма степен се дължи на ограничените иновации, които дружеството имплементира в "подобрените" версии на устройствата си. Въпреки това обаче, цената за една APPL акция продължава да расте главоломно. 

businessofapps.com

Къде отиват парите?

Последните тримесечни отчети на Berkshire Hathaway показват, че голяма част от парите, придобити от продажбата на толкова много акции, са били инвестирани в краткосрочни американски облигации (бел ред. - пари, които заемаш на правителството на САЩ, а то ги връща с лихва в срок до 3 месеца; в момента лихвата е около 4%). 

Но защо?

За да отговорим на въпроса защо на този етап Бъфет предпочита облигациите, трябва да се погледнем към 1969 г. По това време фондовият пазар е обхванат от спекула, причинена от главоломния растеж на 50-те водещи компании (бел. ред. - т.нар. “Nifty 50”). 

Огромната надценка на тези дружества кара легендарния инвеститор да продаде всичките си дялове и да ги вложи в по-сигурни инвестиционни инструменти. 

Останалото е история - четири рецесии, първата от които е през 1970 г.; петролната криза от 1973 г., по време на която цената на барел се покачва четири пъти;  “експлозията” на безработицата през 70-те

Какви са паралелите?

Основният паралел между 1969 г. и днес е, че фондовият пазар отново е надценен в следствие на количествените улеснения (принтирането на пари) по време на пандемията от COVID-19. Освен че покачиха инфлацията, тези "улеснения" накараха много хора сляпо да инвестират в седемте най-развити технологични компании (бел. ред. - т. нар. “Magnificent Seven”) - Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

Cooper Academy