Лидерът на британската евроскептична Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) Найджъл Фараж заяви в интервю за в. "Файненшъл таймс", че се надява излизането на Великобритания от ЕС да е първата стъпка към разпадането на този блок.
Други европейски лидери "ще направят каквото могат, за да попречат на Великобритания да напусне", защото Брекзитът ще е "първото домино" в разпадането на останалата част на ЕС, смята Фараж, който казва, че е подкрепя "изчезването" на ЕС.
Коментарите на евроскептичния евродепутат за бъдещето на Европа са сред неговите най-враждебни досега и подчертават колко важни са залозите на британския референдум на 23 юни за бъдещето на членството на Великобритания в ЕС, отбелязва "Гардиън".
Великобритания няма да може да се справи с миграцията, ако остане в ЕС
Лидерът на ЮКИП води кампания против европейските институции от дълги години, но настоява, че неприязънта му е към ЕС, а не към страните членки. "Не съм антиевропеец, а съм анти това, което се прави в името на Европа", казва той.
Фараж казва, че ратификацията на Договора от Лисабон през 2009 г. е била моментът, който го е настроил против ЕС. "Видях как Европейската конституция бе отхвърлена от французите и от холандците и какво стана? Те бяха напълно пренебрегнати и проектът продължи", заявява той.
Фараж отхвърля песимистичните прогнози за британската икономика в случай на Брекзит.
"BMW, Audi и Mercedes ни продават много коли. Френските винопроизводители ни продават много вино и съм им благодарен за това. Сега търгуваме с ЕС на дефицит от около 80 милиарда лири годишно. Търговията не е нещо, което се прави от бюрократите и политиците", аргументира се лидерът на ЮКИП.
Според допитване на института Опиниум, цитирано от в. "Гардиън", кампанията за Брекзита е набрала инерция и води с 3 процентни пункта над привържениците на оставането в ЕС с 43 на 40 процента.
Референдумът във Великобритания за членството в ЕС - на 23 юни
Резултатите сочат, че лагерът на оставането е загубил 4 процентни пункта в последните две седмици, през които бившият кмет на Лондон Борис Джонсън и министърът на правосъдието Майкъл Гоув неуморно водиха кампания по темата на имиграцията, отбелязва вестникът.
За същия период лагерът на Брекзита е спечелил 3 процентни пункта.
Потенциалът на стратегията на поддръжниците на Брекзита се вижда от отговорите, че 41 процента от анкетираните сочат имиграцията като един от двата най-важни въпроса в решението им как ще гласуват на референдума. 35 процента посочват способността на Великобритания да изготвя свои закони без намеса от ЕС, а 29 процента обръщат внимание на въздействието от напускане на ЕС върху британската икономика.
Половината от анкетираните 2007 души смятат, че имиграцията ще е под по-добър контрол ако Великобритания напусне ЕС, 12 процента са на мнение, че страната ще запази по-добър контрол ако запази членството си, а 24 процента казват, че няма да има съществена разлика.
Източник: БТА