/ Sofia Photo Agency, архив
Всеки месец около 120 човека търсят липсващия им по документи стаж за пенсия. Това показва проверка на "Монитор" сред консултантски фирми.
 
"Най-големият проблем, с който се сблъскват поне 10 мои клиенти месечно, е липсата на архив на предприятието, в което са работили, за да докажат осигурителния си стаж за пенсия", обясни пенсионният консултант Стефан Колев.
 
Загубата на трудова книжка, липса на подпис и печат от някогашния работодател са сред честите причини за "дупка" в трудовото досие на кандидатите за заслужена почивка. Практиката на пенсионни консултанти показва, че най-често пред проблема с липсващ стаж за пенсия се оказват хората, работили преди 1997 г.
 
Причината е, че част от предприятията, от които служителите трябва да имат документи, вече са закрити. Така кандидат-пенсионерите трябва да издирват правоприемниците на тези фирми, за да докажат, че са работили в съответната фирма. Намирането на липсващите документи, доказващи положения труд, може да бъде поверено на пенсионните консултанти, което излиза между 50 и 150 лв.
 
"Има случаи, в които търсенето на стаж може да отнеме година. Затова доста хора с липсващ до 12 месеца осигурителен период се оказват от тази процедура", обясни пенсионният консултант Марин Николов.
 
В подобна ситуация е попаднал 50-годишният му клиент Димитър, който не може да се възползва от ранно излизане в заслужена почивка заради липсващ стаж. "По документи му се губят година и половина стаж за втора категория труд, без която не може да излезе в пенсия", разказа Николов.