От днес Варна отново е градът, който ще покаже на българската публика най-добрите изгряващи таланти в поп, рок и денс музиката от 5 континента. Тази вечер започва 22-рият международен музикален фестивал „Откритие 2013”, който ще събере на една сцена млади музиканти от цял свят в двата паралелни конкурса за най-добра песен и за изпълнител.
И тази година организаторите от фондация „Откритие” ще спазят традицията да покажат на варненска сцена различни музикални светове. Обещанието е за силен фестивал и тонове качествена музика, която ще ни поведе към интонациите на ориента, към ритмите на древните племенни танци на о-в Борнео, към колумбийското „Валенато”, за да стигнем до модерните латино-американските ритми и съвременната поп, рок, джаз и денс култура на Европа.
Фестивалът ще открие един от специалните гости - джаз-певицата от Германия с български корени Александрина Симеон, която ще направи самостоятелен концерт тази вечер от 20 часа в Концертното студио на „Радио Варна”. Специално за варненската публика джаз-дамата е подготвила авторска колаборация от етно-джаз, поп и соул.
За наградите на „Откритие 2013” ще се състезават 23 индивидуални изпълнители, един дует, трио и квартет от 21 държави.
Международната конкурсна програма започва на 18 май от 19 часа в ДТ „Стоян Бъчваров” с категорията за най-добър изпълнител. В нея участват 20 певци, след които е и една от големите ни надежди в джаз и поп музиката Елена Сиракова.
Българката ще се бори за награда сред жестоката конкуренция на победителя от руския „Фактор А” за 2011г. Сергей Савин (който идва във Варна с подкрепата на големите руски звезди Алла Пугачова и Филип Киркоров), колумбийската надежда на латино ритмите Диана Меркадо и двете най-нови поп звезди на Румъния – Miss G и Mad Heart. Към тази силна компания ще се присъедини и най-добрият мъжки вокал на Малайзия за 2012-та година – Габриел Луис, който прави сериозна заявка за награда.
В съпътстващата програма от първата вечер очакваме също рециталите на шведската диско-банда „Kiss Love Sex”, още джаз с Александрина Симеон, както и представянето на най-новия денс проект на Shilton.
Втората фестивална вечер на 19 май от 19 часа започва с конкурсната програма за най-добра песен, в която ще чуем 22 авторски композиции. В тази категория е и единственият представител на тежката музика в конкурса - италиански пънк-рок банди „La Cricca”. Тук очакваме да видим още две български изяви – на Стелко и дуета „Елица и Сисо”, които ще представят авторски проекти.
Лот Лориен, Ники Манолов и италианската оперна надежда Матео Макиони са специалните гости на втория фестивален ден. Те ще имат рецитали в рамките на конкурсната програма. Същата вечер очакваме да станат известни и имената на тазгодишните победители на „Откритие 2013”.
Като част от съпътстващата програма на фестивала е и самостоятелната изложба „Открития” на Симона Хараланова, ученичка в НУИ „Добри Христов” във Варна. За шеста поредна година галерия „Актив Арт” и ММФ „Откритие” дават възможност за изява на млад автор и популяризиране на неговото изкуство.