ДСБ: Пет милиона хвръкнаха за предизборни игри на ГЕРБ
ДСБ: Пет милиона хвръкнаха за предизборни игри на ГЕРБ / Дарик Варна, архив

Малко над 5 млн.лв. гълта предизборният мерак на ГЕРБ да „оправдаят” присъствието на ексминистърката на регионалното развитие Лиляна Павлова начело на варненската им листа. Асфалтирането на булевард „Владислав  Варненчик” в ударни срокове е нещото, което трябваше да свърже името на Павлова с Варна. Просто защото друго няма. Още повече, че 2,5 км асфалт за 5 млн.лв. е повече отколкото Борисов отчита за километър магистрала, коментират от ДСБ Варна.

ГЕРБ изкопира успешно Тройната коалиция и усвои маниера да проявява ангажимент  към Варна преди избори. За разлика от Бургас, където  Бойко Борисов сипеше милиони през целия мандат.  И този път не направи изключение. Широко рекламираният ремонт и асфалтиране на входния булевард е точно такъв пример. А и през целия им безславно приключил мандат се реализираха преди всичко ефектни, но не ефективни за държавата и гражданите  инвестиции, допълват "тъмносините".

В продължение на 3,5 г. например Варна беше забравена от това правителство и дори наричана от Борисов село.  И сега, когато решиха, че водач на тяхната листа ще бъде Лиляна Павлова, трябваше да се изхарчат едни милиони, незнайно как и незнайно защо. Това, което правят в момента във Варна и това, което ще правят до 12-и май, е харчене на едни милиони с показна цел, без нещата да се изпълняват качествено, а средствата да се изразходват ефективно.  С 5-те милиона, които харчат в момента за преасфалтирането на бул. „Владислав”, можеха да се преасфалтират улиците в поне два варненски квартала, в които най-малко от 10 г. хората не са виждали нов асфалт. Още повече, че по всеобщо мнение на специалисти ремонтът се извършва изключително некачествено, като идеята е отново да се излъжат хората. Варненци ще разберат това след година-две и ще усетят качеството му, но тогава просто ГЕРБ няма да ги има и няма и да ги интересува.

Това е разликата между Демократи за силна България и ГЕРБ. От 1999-а г. например Аспаруховият мост не е преасфалтиран, т.е  от управлението на ОДС, но и до днес настилката на моста е в много добро състояние. Преди 1,5 г. ГЕРБ подмениха плочките на „Княз Борис І” точно за кметските избори. В момента състоянието им е ужасяващо, а те ни обещават пак да ги подменят. Дори бяха докарали бившият министър Дянков да ни обяснява как ще се случат тези неща, коментират от ДСБ Варна.

Любопитно ще е ГЕРБ да отговорят защо например парите за ремонта си поделят две дружества, регистрирани незнайно по каква причина по Закона за задълженията и договорите. Това са сдруженията "Варнастрой  2012" и "Обединение АБ Варна".

Първото е регистрирано на 3 август 2012 г., а участници в него са "Трансстой – Варна" и силистренското "Пътстроймонтаж". В другото - "Обединение АБ Варна", регистрирано в Хасково и основано на 3 септември м.г., участват компаниите "АБ" и "Агро инвест ПП". И двете сдружения са с един и същ предмет на дейност - "строителство на пътища, самолетни писти и спортни терени".

Контролът по изпълнението на обществената поръчка са отговорност на две общински структури - предприятието "Инвестиционна политика" и дирекцията "Инженерна инфраструктура и благоустрояване".

Въпреки сигнали на варненци, че още при първите дъждове се образуваха локви, което компрометира качеството на изпълнението, от общинските структури вкупом обявиха, че ще ги проверяват... след приключването на работата. Нещо като – след дъжд – качулка. Както впрочем приключи и мандатът им, завършват от ДСБ Варна.