макет
макет / netinfo
Уникални футуристични проекти на Градовете от Бъдещето създадоха възпитаници от ППМГ „Никола Обрешков“ в Казанлък, в проект „Градът на Бъдещето“, разработван  в часовете по изобразително изкуство в 9 клас.
 
Футуристичните проекти на бъдещите градове  са изработени само от еко материали и са вдъхновени както от научно-фантастичните филми, така и от въображението и фантазията на архитектите на бъдещето- учениците от Математическата  гимназия в Казанлък.

В проектите са отразени всички глобални въпроси и проблеми, свързани с оцеляването на човечеството на планетата Земя.

Част от ученическите разработки и модели са толкова креативни и идейни, че могат да  послужат за създаването на следващ световен  филмов хит, който да разказва за това какво следва след нас.  
 
На два етажа от училищните коридори оживяват със своите истории различни градове и места, в които ще се подслони човешкия род след Голямата катастрофа.
 
Едно от оцелелите на земята места е Куполът:  град на Бъдещето от 3 413 година. Годината, в която, според авторите на проекта, светът ще е изчерпал ресурсите на Земята и хората  ще живеят на Марс, в специални  херметично затворени куполи, а растенията и животните се отглеждат в специални парници и черпят храна от тамошната природа.
 
Как ще изглежда животът на хората през 3 184 година – разказва проектът INTER Land.  Малцината оцелели след края на света, вследствие на хилядите тонове токсични отпадъци и нападението от роботи, готови да я унищожат, ще живеят  град във Вселената, наречен INTER Land.

Този град ще се намира на метеорит, който ще позволява бързо придвижване до земята. Американският учен Рудолф Куентин по същото време ще е изобретил и специален кораб- майка за спасението на хората, който ще  приюти оцелелите на непознатата планета Алгапон.
 
Град Луудтаун е градът, в който ще живеят хората през 2042 година, според  друга ученическа проекция. Той е единственият непокътнат от извънземните нашественици на земята Град- Дърво, на което ще се запази и оцелее човешкият свят и живот.
 
Изключително интересен е и проектът Ноагея, спонсориран и подпомогнат с материали от персонала на ППМГ.  Ноагея е  мястото, където оцелява човешкия род след глобалното затопляне и се намира на морското дъно, където е построен специален град - Дунапия. Градът се състои от три големи мегаполиса, свързани помежду си с тунели.
 
За учениците от 9 А клас на Математическата в Казанлък, през 2 856 година хората от Земята ще живеят на Генобъл- град от бъдещето, в който условията за живот ще са сходни с тези на Земята.
 
Много ценни идеи и научни предизвикателства съдържа и футуристичният проект на други млади математици – Agua star, който  предлага и нови варианти  и технологии за строителство на градовете на Бъдещето, които ще се изграждат на три нива: основите на града ще са под водата, където механичната енергия на водата ще се използва за производство на електрическа.

Оцелелите от Земята  хора ще живеят на специална платформа на второто  ниво на Agua star, а търговията и управлението на града ще  се извършва от третото ниво. Трите нива ще бъдат свързани със специални соларни канали, които ще се в ролята на асансьор.  
 
Експозицията от интересните ученически проекти и разработки на градове на бъдещето може да се види по коридорите на ППМГ „Никола Обрешков“ в Казанлък, а вдъхновител за работата по проектите е Милена Цветкова, преподавател по изобразително изкуство в училището.