Кметът на Казанлък Стефан Дамянов да вземе сериозно под внимание случващото се в общинската дирекция „ Местни данъци и такси".
За това призова общинският съветник от партия "Ред, законност, справедливост" Георги Каликчов на специална среща с медиите. Повод за това бе сигнал от кмета на Столетието на Казанлък и Почетен гражданин Станчо Коев до местния парламентарист.
В нея се описва одисеята на кметувалия 16 години в града на розите кмет, касаеща неговото собствено жилище, което се оказва с два натурални акта и без възможност на практика синът на семейство Коеви -Борислав, да го ползва, след като родителите му са го прехвърлили на негово име. Причината е, че собственик на апартамента се оказва кредитор на семейството, който представя нотариален акт и данъчна оценка от общинската дирекция „Местни данъци и такси".
През 1999 година кметувалият в Казанлък 16 години Станчо Коев получава заем в размер на 16 300 лева, с уговорката да ги върне в определен срок. По настояване на кредитора си Коев прехвърля апартамента си в центъра на Казанлък, с уговорката след като изплати взетата сума, да си го получи обратно.
Впоследствие заемът се изплаща от Коев, но кредиторът му отказва да върне апартамента. / Години по-късно, през 2008 година кредиторът, по реда на бързото производство дори се сдобива със заповед за изваждане на Станчо Коев от собствения му апартамент/.
Миналата година, през март, Районният съд в Казанлък обявява, че сключеният договор между Кмета на Столетието и неговия кредитор е нищожен. Решението на Казанлъшкия съд е оставено в сила и от Окръжния съд в Стара Загора месец по-късно. Подобно решение има и на Касационния съд на България. Междувременно на 19-ти август тази година семейство Коеви дарява този апартамент на един от двамата си сина - Борислав.
Пред нотариус те представят „удостоверение за данъчна оценка по реда на чл.264, ал.1 от ДОПК" , под номер 3039 от 12-ти август същата година. Удостоверението е издадено от Дирекция „Местни данъци и такси" в Казанлък. Нотариалният акт е на името на Борислав Коев и е вписан в Агенцията по вписванията, под № 4370 от 19-ти август тази година.
След няколко седмици синът Борислав научава, че кредиторът на баща му вече е продал апартамента. Става ясно, че малко след като Борислав Коев е вписан в Агенцията по вписванията като нов стопанин на бащиния си апартамент, 20 дни по-късно, на 11-ти септември тази година след неговия нотариален акт има вписан друг, под № 4747 от 11-ти септември тази година.
При съставянето на акта, наред с всички необходими документи, кредиторът е представил и удостоверение за данъчна оценка № 3426 от 7-ми септември тази година, което също е издадено от казанлъшката общинска дирекция „Местни данъци и такси".
Оказва се, че за по-малко от месец Община Казанлък е издала за един и същ апартамент две данъчни оценки, с което са направени две отделни вписвания в Агенцията по вписванията.
Данъчните оценки са на новия собственик на апартамента- Борислав Коев и на „кредитора". Двете данъчни оценки, издадени за един и същи имот, са сред основните причини жилището да се окаже с два собственика и на практика Почетният гражданин на Казанлък Станчо Коев да загуби собствения си апартамент.
Сега наново той ще е принуден да доказва чрез Съда, че апартамента, който е дарил на сина си, е неговия собствен апартамент.
Според общинския съветник Георги Каличков, „безконтролното издаване на данъчни оценки от страна на общинската дирекция „местни данъци и такси" може да бъде използвано за осъществяването на престъпни цели срещу всеки собственик на недвижим имот в Община Казанлък".
Каличков настоява кметът Стефан Дамянов да даде отговор за организацията, която той самият е създал в дирекция „Местни данъци и такси", по отношение на издаването на данъчни оценки, както и по какъв начин служителите в дирекцията определят на кого да дават данъчни оценки и кой нотариален акт, представен пред тях е фалшив и кой действителен.
Отговорите на тези въпроси казанлъшкият кмет трябва да даде на следващото заседание на Общинския съвет в Казанлък.
Междувременно друг казанлъчанин, също с известна биография - бившият зам. кмет по строителството на Казанлък, от квотата на ДПС Ердинч Билен също се оказва жертва на подобна двойственост. Билен показа документи за данъчни оценки и нотариални актове, част от които не отговарят на действителността.
Бившият зам. кмет е собственик на 1/ 3 част на имот в района на бившето турско читалище в Казанлък от повече от 10 години, при положение, че заплаща данъците на целия имот, включително и за тази година.
След поредица институционални вписвания и хватки, издавания на различни актове се оказва без собственост. Първоначално 2/ 3-ти от имота са на един собственик, известен в града строителен предприемач, / който междувременно ипотекира своя дял от 2/3/.
Впоследствие този собственик се сдобива с акт, от който става ясно, че той е собственик на ½ от имота, съпругата му на другата, а Билен, който е стопанин на 1/ 3 от него, не фигурира никъде.
Данъчните оценки и вписванията в този случай буквалон се застигат едно след друго в датите.
В крайна сметка се оказва, че един имот е равен на 4/3, недоумява Ердинч Билен.
Негово лично разследване за случващото се в Данъчната служба в Казанлък показва, че данъчните оценки на имот се извършват само от едно лице, с име „Косьо", а документите се проверяват от лицето „Мая". Според Билен част от този хаос е и факта, че имотите не се вписват по партиди имоти, а само по име, което е предпоставка за различни измами.
Нужна е спешна проверка на случващото се в тази сфера, каза на свой ред бившият зам. кмет на Казанлък. В свой стил Билен отсече: „В тази ситуация сме си направо за ДАНС". Той допълни, че вече е предприел нужните по Закон мерки за случващото се, сигнализирал е и Прокуратурата.