В Сливен ще се проведе първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България, съобщиха от Общината.
То ще се състои на 17 май, събота, на крепост „Туида“ и e част от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Това е инициатива, насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и опазването на природното и културното наследство.
Организатор на значимото за българската природа събитие, са Зелени балкани и ДПП“Сините камъни“, организира с подкрепата на Община Сливен. То е част от международният проект „Живот за брадатия лешояд“, който обединява усилията на 8 партньори от 3 европейски страни.
Начало на програмата ще дадат гостите от Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“. Официалното откриване и посрещане на птиците ще бъде в 11:30 часа на сцената.
Шанс за нов живот: Върнаха в природата оцелял след отравяне египетски лешояд (СНИМКИ)
Очакват се представители на ресорните министерства, Изпълнителната агенция по горите, международни експерти и партньори, Посолството на Кралство Испания и много приятели на каузата за опазване на природата.
В Официалната част е планирано трите птици от вида брадат лешояд да бъдат част от откриването, след което ще бъдат предадени символично на Дирекция на Природен парк "Сините камъни", които ще имат грижата за тяхното оцеляване и успешно връщане в природата.
След приключване на церемонията по посрещането и предаването, на която ще присъства кметът Стефан Радев, птиците ще бъдат занесени от специалисти на мястото, на което ще бъдат пуснати в природата. Те ще бъдат поставени в изкуствено гнездо (хак), откъдето сами ще излетят, когато са готови.
В адаптационният период, преди и след излитането, младите птици ще трябва да бъдат хранени, наблюдавани и охранявани. Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната птица у нас е намерена мъртва през 1972 г. в природния парк „Сините камъни“.
Събитието на „Туида“ ще продължи от 10:00 до 21:00 часа, с участието на местни самодейци, творци и артисти, сред които: Ансамбъл за народни песни и танци-Сливен, Рок група „Монолог“ към Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“; МТА „Браво“; ДТА „Българче”; ДТА „Шарено коланче“; ЦПЛР-Детски комплекс-Сливен с ДТС „Тракийче“; Класически хор „Дружна песен“ и Хор за народени песни; балет „Грация“; театър „Свободен електрон“; ДЮТС „Бисерче” към Военен клуб-Сливен и най-малките участници ДТС „Нашенчета“.
По време на празника е предвидена и спортна зона с демонстрации на волейбол – ЦПЛР-Детски комплекс-Сливен и Клуб по борба „Станка Златева“.
С информационни щандове, дейностите си за възстановяване на лешоядите ще представят и партньорите по проекта - СНЦ „Зелени Балкани“, ДПП „Сините камъни“, Фонд за дивата флора и фауна, Северозападно държавно предприятие, Фондация „Екообщност“ и „EVN България“.
В Образователно-занимателната зона ще бъдат разположени творчески ателиета, занаятчийници и занимателни игротеки. Част от събитието ще бъде и предвиденият Фермерски базар.
Ще бъдат експонирани изложби на защитени видове и местообитания, както и произведенията на участниците в конкурса „Сините камъни - дом на брадатия лешояд“.
Гостите от конна база „Стоте Войводи“ ще предложат конна езда. Екипът на крепост „Туида“ ще демонстрира традиционна стрелба с лък. Българската кайт асоциация ще се представи с работилница за хвърчила.
Община Сливен ще предложи на публиката още едно атрактивно и запомнящо се преживяване 0 360° видео будка, която ще създава незабравима емоция и ще улови мигове от паметното събитие.
Програмата ще завърши с кино на открито и филма „Хрониките на една сбъдната мечта“ от 19:30 часа. Обектът ще остане отворен за посещение до 23:30 часа. Входът е свободен.
Вижте цялата програма по пускането им вижте ТУК.