Омбудсманът и ОИЦ със съвместна инициатива
Омбудсманът и ОИЦ със съвместна инициатива / netinfo
Омбудсманът и ОИЦ със съвместна инициатива
62480
Омбудсманът и ОИЦ със съвместна инициатива
  • Омбудсманът и ОИЦ със съвместна инициатива

Съвместна инициатива стартират омбудсманът на Шумен Иван Капралов и Общинският информационен център в града. Тя е насочена към проект „Енергийно обновяване на българските домове". Идеята е омбудсманът да посредничи между центъра и гражданите, както и между самите граждани в етажната собственост за постигане на съгласие и реализиране на този проект.

По думите на Капралов, това е проект, който е особено важен за начина на живот на българските граждани и е един от най-сигурните начини за намаляване сметките за ток на хората. „Един от основните проблеми пред българското общество обаче във връзка с този проект е как се разбираме със съседите си или т.нар. етажна собственост, имаме много проблеми със Закона за етажната собственост", обясни общественият посредник и добави, че от постъпилите при него жалби на второ място по количество са тези свързани с проблеми в етажната собственост.

Този Закон изисква всички входове да имат регистрирана етажна собственост и да са си избрали валидно ръководство. Към момента само 1/3 са регистрирани, а общината е изпратила над 1000 писма на вече регистрирани етажни собствености, с предупреждение, че е изтекъл двегодишният срок и те трябва да се пререгистрират. Капралов призова хората да си проведат събранията и да си изберат домоуправители.

В Шумен са подадени 7 заявления за интерес и подкрепа по този проект, като от тях е отхвърлено само едно, съобщиха от Общински информационен център. „В момента проекта е на етап изготвяне на индикативни бюджети, това представлява детайлно разпределена количествено-стойностна сметка, като в нея експертите, които я изготвят ще залагат на най-качествени материали и ще се стремят към най-висока енергийна ефективност", обясни Анатоли Стоянов, който е експерт в центъра. По думите му, това е етап, който ще реши дали етажните собствености, подали заявления ще сключат договори. Той припомни, че общата рамка на проекта в страната е 50 млн. лв. 50% от сумата се поема от програмата, а 50% от етажната собственост, като обследването и техническият паспорт на дадена сграда се изготвят безплатно. В цялата страна подадените заявления са 167 в 30 града, като 95 са одобрени, а 13 са отхвърлени.