Десетки жители на четири селища в община Русе се оказаха с имоти извън регулация, предаде БНТ. Новият кадастрален план обяви стотици къщи за изчезнали. Това се получи, след като от Агенцията по геодезия, картография и кадастър направиха заснемане с дрон.
Жителите на Николово до преди година са строили и преустройвали къщите си, грижили са се за дворовете, плащали са данъци, но от месец не са сигурни къде започват и свършват парцелите им и дали домът им вече не се брои за незаконен.
"Имам пристройки, реконструкция на старата къща – те са отразени, обаче имотът е отразен като поземлен, а имам регулация, за да ми разрешат тези подобрения", каза Станимир Ангелов.
Някои от парцелите са със съществени промени в границите.
"На съседа ми гаражът и половината двор са в другия имот…Трябва да се извикат геодезисти наново, да се направят новите граници, което струва пари", посочи Стела Генова.
От Община Русе обясниха, че грешка няма. Кадастралната карта е изготвена от Агенцията по кадастъра с помощта на дронове, които цифровизирали цялата информация.
"Начинът, по който се е измервало, е било с рулетка. Естествено е да има неточности, които трябва да бъдат изчистени впоследствие", обясни Здравка Великова – зам.-кмет на Община Русе.
Всеки има право да подаде възражение, което ще бъде разгледано от експертна комисия.
"Които имат разлики и трябва да бъде оформен новият терен, ще трябва да преминат през процедура по Закона по устройство на територията", добави Здравка Великова – зам.-кмет на Община Русе.
Сред потърпевшите се е оказал и самият кмет на Николово.
"Ако вие имате нотариален акт, в който пише, че имате УПИ, дори и след този срок да отидете в общината, мисля, че общината винаги би проверила дали граници, всичко ви съвпада", коментира Златан Ванев - кмет на с. Николово.
От Общината съветват хората, ако не им се налага да строят или продават, да оставят нещата, както са по новия кадастър. Това обаче не успокоява Павлина Великова, която имала намерение да прави пристройка.
"От 2006 г. имам акт 16 с въведения на владение. Още тогава бяхме задължени да си платим за снимка с дрон… 2000 лева тогава", каза Павлина Великова.
А всичко това се прави, за да се синхронизира българското законодателство с европейското. Изискването е тази информация да е в цифров вид. Колко ще струва на хората е друга тема, а въпросът е кой трябва да плати цената.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.