Потърпевши, опоненти, съмишленици - това са категории от населението, чиито представители присъстват на заседанията на Надзорната комисия по проекта Воден цикъл. Снощи, когато се проведе поредното, липсваха по много и от трите. Почти празна зала и нито един професионално неангажиран с проекта човек.
Липсваше жителката на ул. "Македония", която през цялото време, когато се реализираше проекта в този участък, не спираше да заявява своите изисквания към изпълнителите. И с право, разбира се.
Липсваше и представителят на онази неправителствена организация, която се представя за неполитическа, а с всичките си действия показва обратното. Липсваха дори много от хората, които по време на реализацията на Водния цикъл, подкрепяха екипа. Въпреки трудностите.
Всичко това създаде впечатлението, че големият инвестиционен проект на Габрово вече е приключил. Всъщност, дейностите са към края си, остава още около 2 км., стана ясно по време на заседанието на Надзорната комисия от отчета на Марта Петрова, ръководител на проекта. През следващата година довършителните дейности вече няма да са така видими за населението.
"Ние сме от трите категории на населението - и потърпевши, и опоненти, и съмишленици", заяви в изказването си Пенчо Тодоров, собственик на транспортна фирма, който се включи в заседанието на комисията снощи. Той се обърна към кмета Таня Христова с думите:
"Резервните части за автомобилите няма кой да ни ги плати. Но подхода Ви даде резултат проектът да бъде реализиран в такъв кратък срок. Това което стана е за доброто на всички", каза в заключение Пенчо Тодоров.
Иван Господинов, собственик на вестник "100 вести" поздрави екипа, който реализира проекта "Воден цикъл". Той наблегна на факта, че през този период се е наложило да има борба с държавата и борба с липсата на подземен кадастър. Според Иван Господинов празната зала е начин на населението да каже своето "Благодаря".
"Не се съмнявайте, че ако хората се чувстваха недоволни, щяха да са тук. Времето за предложения и критики свърши. Благодарение на гражданите с тяхното търпение, Общината и медиите проектът се случи", изрази мнението си собственикът на вестник "100 вести".
Участници в дебата не пропуснаха да споменат за проявената рекетьорска същност на българската държава, която се опита да стовари финансовите последици от собствените си действия върху бенефициентите по оперативната програма, която финансира проектите известни като Воден цикъл.
"Чувствах се като на война с партньор", сподели кметът Таня Христова. "Договорите трябва да се спазват, в центъра на решенията трябва да стои човекът. През този период осъзнахме, че нямаме държава, няма кой да ни води. Действията на държавата донесоха трус за най-важните инвестиции, който щеше да се стовари не само върху 80-90 кмета, а върху населението като цяло. Надявам се, че всичко това е било отрезвяващо. Стана ясно, че общините могат да носят отговорност, а държавата - не". Таня Христова изрази удовлетвореност от изпълнителите по проекта Воден цикъл, че не са се отказали от реализацията на дейностите.