Йодът е един от микроелементите в природата жизнено необходим за пълноценното развитие и растеж на човешкия организъм. Той е главна съставна част на хормоните, произвеждани от щитовидната жлеза, които осигуряват обменните процеси във всички тъкани на организма, както и нормалните функции на нервната, сърдечно-съдовата и половата система.
Той е абсолютно необходим за пълноценното развитие на мозъка през вътреутробния период и в първите месеци след раждането, а също за растежа и развитието в детската възраст и пубертета.
България е една от страните в Европа с ендемично разпространение на йодния дефицит. Последния е екологична даденост, характерен за планинските и полупланински райони на планетата. У нас тези райони заемат 1/3 от територията на България.
В тях живее почти половината от населението на страната. През 1958 г. е въведена задължителна профилактика на населението в ендемичните райони с йодирана готварска сол, а през 1994 г. се полагат основите на системна национална политика за ликвидиране на йоддефицитните заболявания.
Въвежда се задължително използване на йодирана сол от населението в производството на храни и общественото хранене и системен контрол на съдържанието на йод в солта.
Пълноценното развитие и растежът на човешкия организъм изискват да се приема ежедневно определено количество йод.
Дневните нужди от йод възлизат на 150 микрограма за възрастните, 200 микрограма за бременните и кърмещи жени и 100-120 микрограма за децата до 12-годишна възраст.
Дневният прием на йод под 100 микрограма води до сериозни нарушения в организма, известни като йоддефицитни заболявания.
Към тях се отнасят:
Ендемичната гуша
Хипотиреоидозата /намалена функция на щитовидната жлеза
Изоставане в нервно-психическото развитие, проявяващо се с различна по степен умствена изостаналост, от които най-тежката е кретенизмът
Нисък ръст и изоставане във физическото развитие и половото съзряване
Двигателни, говорни или слухови дефекти
Разстройства в репродукцията – аборти, мъртвораждаемост, стерилитет и др.
Основен източник на йод е храната. С най-голямо съдържание на йод са рибата, морските продукти, орехите, млечните произведения, зеленчуците и плодовете.
За кърмачетата основен източник на йод е майчината кърма и кравето мляко, плодовите и зеленчуковите сокове.
Консумацията на животински и растителни продукти от райони, чиито почви и води са бедни на йод (планински, полупланински или такива с ерозия на почвата) води до заболявания, които имат ендемичен характер. Това изисква допълнителен прием на йод.
Универсално средство за профилактика на йоддефицитните заболявания е използването на йодирана сол в семейството, в заведенията за обществено хранене и производствата на хранителни продукти.
Йодираната сол е най-подходяща за допълнителен прием на йод, защото е общодостъпен и евтин продукт. Физиологичният дневен прием на готварска сол е 5 гр.. Приемът на по-голямо количество е вредно особено за възрастни, хронично болни и деца.
Необходимо е да се знае, че йодираната сол трябва да се съхранява в сухи, добре затворени съдове, да се прибавя към ястията след снемане от огъня, тъй като високата температура води до разпадане на йода.
Изготвил: Пламен Цонев, РЗИ-Габрово