Нелоялна конкуренция и ниски изкупни цени тормозят производителите на зеленчуци в Каварненско и Шабленско в разгара на сезона на зарзавата.
В двата региона се произвеждат много зеленчуци и градинарството е основен поминък. Засетите площи са близо 15 хил.дка. С този бранш се занимават около една трета от хората в двете общини. Цените тази година обаче са много ниски.
Червената капия, с която Шабла е прочута, се изкупува от търговците за 50 стотинки, а по-дребната – дори по 30 ст. В същото време на пазарите в Добрич и Шумен пиперът върви от 0.80 лв. до 1.20 лв, оплакаха се производители.
“Да не говорим, че фабриките, които правят замразен пипер, после го продават с пъти по-скъпо”, казва каварненецът Маргарит Стефанов – член на Асоциация “Български пипер”, който отглежда 300 дка с червена капия. Според него 80% от дребните градинари, които сеят от 5 до 20 дка, не са регистрирани като земеделски производители и в същност работят на черно, без да плащат данъци и осигуровки. Нелоялната им конкуренция пък подбивала цената на зеленчуците на легалните стопани.
“Това са хора, които работят на щат нещо друго, и нямат интерес да се регистрират, обясни Стефанов. Решението според него е в създаването на организации на зеленчукопроизводителите и учредяване на борси за зарзават с единни цени и критерии за качество.
Такава борса вече се проектира в Шабла. Местният общински съвет е взел решението, чака се одобрение от областната управа.
Шабленската борса може да заработи до три години, каза Мария Атанасова – зав.земеделие и туризъм в кметството. Ще бъдат огледани няколко подходящи за целта терени. Борсата ще бъде снабдена със система за маркетинг и информационно обслужване. По електронен път местните производители ще обменят информация за цените на големите тържища не само в България, но и в страните от ЕС.