Населението в област Добрич застарява, от 1990 г. прирастът е отрицателен
Населението в област Добрич застарява, от 1990 г. прирастът е отрицателен / БГНЕС, архив

Населението в област Добрич застарява, макар и с бавни темпове. Изводът бе направен на днешното първо заседание на Областния съвет по здравеопазване. Анализът на здравно – демографското състояние на областта сочи още, че относителният дял на лицата над 60-годишна възраст е 28 %, докато делът на младото население до 17 години през 2014 г. е 16,4 %. От 2010 г. насам, населението в областта е намаляло с 14 616 души. През 2014 г. в областта са родени 1562 деца, които в сравнение с предходната година, са по-малко с 52. Раждаемостта е 8,5 на сто през миналата година, докато за страната процентът е 9,4.

От 1990 г. до сега естественият прираст за област Добрич е с отрицателен знак - 7,4 % при - 7,5 % за страната. Неблагоприятна и устойчива тенденция се забелязва при смъртността, която е по-висока от тази за страната: 15,9 % спрямо 15,1 %. Анализът на структурата на общата смъртност показва най-висок относителен дял на заболяванията на органите на кръвообращението, следвани от злокачествените заболявания, сочи анализът на РЗИ.

В хода на разискванията по темата, областният управител д-р Новоселска е предложила областта да кандидатства с проект по Програмата за Трансгранично сътрудничество за закупуване на специализирана техника за скрининг, а общините да участват адекватно при закупуването на консумативите и поддръжката, информираха от Областна администрация. Определена е била работна група, която да разработи правила и критерии, които ще бъдат представени на следващо заседание.

Областният съвет по здравеопазване излезе с решение да подкрепи писмото на директора на МБАЛ Добрич д-р Трифон Йорданов за необходимостта от закупуване на хемодиализна апаратура в спешен порядък. С друго решение, ОСЗ прие становище за разкриване на филиал на Медицински университет - Варна в Добрич.