Ако ратифицираме Истанбулската конвенция: Мъже, приемащи се за жени, ще ползват дамски тоалетни
"Задължение на всяко цивилизовано общество е да се бори с всички форми на насилие срещу жените и домашното насилие. Истанбулската конвенция обаче използва този сериозен проблем, за да въведе за първи път определение за пол и полова идентичност, които са независими от биологичния пол на лицето, според международното право. Такава дефиниция отрича естествените различия между половете, въвежда несигурност в отношенията между жените и мъжете и в крайна сметка води до по-слаба защита на жените от насилие", коментира Джоргова. Тя допълни, че гражданите са готови и за протестни действия, в случай, че Документа бъде ратифициран.
Яна Генчева: Никога не обвинявайте жертвата!
Като инициатор на кампанията срещу приемането на Конвенцията, през декември 2017 гражданските организации излязоха с отворено писмо до управляващите, в което настояваха България да откаже ратификацията по примера на Австрия, Хърватска, Словакия, Унгария и други държави, членки на ЕС. След като в началото на месеца Министерски съвет гласува приемането й, а осем министри се обявиха против, сега предстои гласуването й в НС. Проактивните граждани, настояват за широк обществен дебат по темата.
Според Михаела Джоргова е препоръчително обществеността да бъде запозната с рисковете и мотивите не само "за", но и срещу ратифицирането. От края на 2017, "Асоциация, общество и ценности" отвори и петиция /вижте ТУК/.
Какви са рисковете, които крие ратифицирането на Истанбулската конвенция и къде са "подводните камъни", чуйте в звуковия файл от Михаела Джоргова:
Каракачанов: Искаме обществено обсъждане на Истанбулската конвенция