„Не можем да спечелим войната с коронавируса единствено с ограничения, с глоби и с насаждане на страх“. Това каза президентът Румен Радев, който днес присъства на заседание на Оперативния кризисен щаб в Благоевград.
„Искам да благодаря и на хората на първа линия – лекарите, полицаите, доброволците, на служителите в транспорта, търговията, социалните системи, на учителите, които в тези трудни условия изпълняват дълга си, на кризисния щаб за полагането на огромни усилия за борба с вируса“, каза още Радев.
пресцентър, Президенството
Tой съобщи, че са били обсъдени различни аспекти от тези кризисни действия. „Основателно е притеснението във връзка с поставената задача всички лечебни заведения да обособяват отделни звена за борба с вируса. И в тази ситуация, това крие риск да блокира напълно тези болници и да направи невъзможно лечението на остри хронични, онкологични, кардиологични и спешни случаи, а хората стоят вкъщи и чакат. Това рискува, по мнението на много специалисти, да повиши смъртността далеч на тази от коронавируса. Затова едно от предложенията, което се оформи, е да се създаде едно звено от анестезиолози, лекари, сестри от другите болници – така че да има ясно разделение на потоците и да се обособят заразени от вирус, за да може другите пациенти да продължат да се лекуват. Такова предложение ще бъде отправено към министъра на здравеопазването, посочи президентът.
„Наложените ограничения трябва да се спазват отговорно и аз искам да благодаря на всички българи за това, че ги спазват. Но продължителното оставане не тези огромни ограничения води риск за поражения, по-големи от вируса“, каза той. И допълни: „Затова трябва да си поставим ясна национална цел – възможно най-бързо, но и безопасно, да се върнем към някакъв относителен нормален ритъм на живот, да възстановим свободата на движение на хора и стоки. Това изисква енергично и решително разширяване на стратегията за борба с вируса и адекватни ресурси. Това изисква всеобхватна навременна и достоверна информация, за да можем да си изградим картина какво реално се случва в страната и да се набележат ефективно и целенасочено стратегии. Към момента такава информация няма – тя налага всеобхватно тестване на населението, креатиране на различните социални и рискови групи. Аз съм привърженик да има информация и какво правим. Това е много сложен процес, който може трудно да се управлява на базата на само 4 000 теста, което е нищожен статистически дял на фона на 7 млн. българи. Не можем да спечелим тази война единствено с ограничения, с глоби, с насаждане на страх, с насаждане на чувство за вина и на неизвестност в населението“.