/ БТА

Днес преместват втората скулптура, открита при разкопките в Хераклея Синтика, в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките БАН (НАИМ-БАН), където тя ще  бъде реставрирана. Транспортирането на статуята се ръководи от Людмил Рангелов. Процесът по опаковане и обезопасяване е съобразен със становището на реставратора Китан Китанов. 

"За да транспортираме статуя, първо трябва реставраторът да каже дали тя може да пътува изобщо, кой е най-подходящия начин да я разположим -изправена или легнала, къде може да се стегне, къде да се сложат подплънки. Разбира се, винаги има някакви рискове. За това е много важно реставраторът да каже какво трябва и как трябва да се закрепи. Нашата задача е да разполагаме с подходящите материали и да слушаме това, което ни се казва. Ние просто следваме насоките и осигуряваме необходимите материали. Другото е логистика и внимателно отношение", каза за БТА Людмил Рангелов.

БТА

Той уточни, че преместването на статуята е въпрос, който се урежда между музеите като вътрешно преместване в страната на движими паметници на културата. "Трябва да знаем какви са слабите места на структурата на камъка. Важно е внимателното отношение и правилното планиране, така че да няма движение на скулптурата и да бъде осигурен възможно най-добрият начин за нейното транспортиране. Едно от нещата е задължително, разбира се, камионът да има въздушни възглавници и следването на технологията" поясни още Рангелов. 

По време на реставрирането на статуята ще бъде укрепена пукнатината на дясното бедро, а главата ще бъде върната към тялото. 

За да се осъществи преместването на статуята, тя беше регистрирана като културна ценност. Нейното реставриране ще се извърши в София от реставратора Ренета Караманова. Скулптурата ще бъде изложена за първи път в София по повод Деня на археолога през месец февруари 2025 г.

 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Кореспондент на БТА в Петрич Деница Кючукова