Среща по повод зачестилите случаи на паднали лавини в Пирин инициира народният представител Георги Икономов, съобщават от пресцентъра на кметска администрация. На срещата присъстваха кметът на общината Александър Краваров, председателят на Общинският съвет Владимир Колчагов, директорът на ски зона “Банско” Иван Обрейков, началникът на Районното управление Атанас Кондев, директорът на НП “Пирин” Георги Грънчаров, представителите на ПСС в Банско - Румен Баряков и д-р Георги Тасев, изследователи на лавините и степента на лавинна опасност и представители на туристическия бизнес.
Целта на срещата е да се вземат адекватни мерки за предотвратяване на трагични случаи като тези през изминалата седмица. Градоначалникът Алекасндър Краваров заяви, че общинското ръководство помага с всичко, което е необходимо – финансови средства, техника, гориво, и изрази готовността на общината да помага и за в бъдеще на планинските спасители. “Заедно трябва да се опитаме да спрем хората, които нарушават законите и рискуват не само собствения си живот, а и този на спасителите. Мисля, че ПСС си вършат перфектно работата, за което ги поздравявам, но трябва да им помогнем с каквото можем”, каза кметът. "Ние обезопасяваме местата с лавинна опасност с мрежи, въжета и специални дюшеци. На територията на цялата ски зона има поставени големи табели, от които туристите получават информация за състоянието на пистите, за лавинната опасност и за трасетата, по които могат да се карат ски. За съжаление, въпреки всички предприети мерки, туристите излизат от очертанията на ски зоната и така се стига до трагични инциденти”, казаха от фирмата, поддържаща ски пистите.
За недопускането на инциденти в планината, директорът на НП “Пирин” Георги Грънчаров каза, че са поставени табели, които забраняват карането на ски и сноуборд извън маркираната ски зона. Директорът на парка заяви, че парковата охрана е провела кампания за популяризиране на нормите и правилата за движение на територията на парка и е започнала да глобява нарушителите. В момента глобата е от 500 до 5000 лева. От паркова охрана нямат право да задържат принудително нарушителите, ако те не искат да се подчинят. Поради тази причина Грънчаров поиска съдействие от полицията, за да могат да се вземат навременни мерки за задържането на туристите, които с действията си могат да предизвикат свличане на снежна маса.
Проект за обезопасяване на местността “Палашица” – най – лавиноопасното място в Пирин, е внесен в Министерството на околната среда и водите. Стойността на проекта е между 200 и 300 хиляди евро, но в момента няма кой да го финансира. Народният представител Георги Икономов пое ангажимента да посети отговорните институции, за да може в най-скоро време проектът да бъде реализиран. Представителите на Планинска спасителна служба Румен Баряков и д-р Георги Тасев предложиха по улеите, където най- често се случват инцидентите, да бъдат поставени знаци с номера, за да може да се улесни търсенето на изпаднали в беда хора.
“Най – важното е в България да се въведе Европейската 5-степенна скала за лавинна опасност. Това също кара хората да се замислят преди да излязат извън ски зоната. По тази скала всеки ден се правят информационни бюлетини, които се поставят на видно място и туристите следят опасността от свличане на снежна маса”. Това бе препоръката на Андрей Балевски, който е изследовател на лавините и степента на лавинна опасност.