Близо 20 000 хакери от Русия и бившия Съветски съюз оперират на руския пазар за вредоносна компютърна дейност. Това изчислиха експерти на американско-японската компания за антивирусни програми Trend Micro, пише в. "Комерсант".
Авторите на доклада "Russian Underground 101" са регистрирали над 51 000 оферти за покупко-продажба на услуги като DDoS-атаки (след които сайтът отказва примерно да обслужва потребители), спам реклама, разбиване на електронни пощенски кутии и акаунти в социалните мрежи. Анализ на повече от 130 хакерски форума с отворен достъп сочи като най-популярна услуга на нелегалния киберпазар поръчковото програмиране, отбелязва вестникът.
Доскоро злоумишлениците заразяваха сайтове, използвайки за база домейн зоната .ru, но за регистрация там вече е необходим документ. Броят на заразените сайтове в зоната намаля, но по форумите вече се предлагат сканирани паспорти и шофьорски книжки срещу 2 до 5 долара в зависимост от държавата издател, уточнява Максим Гончаров, аналитик от Trend Micro.
Хакерите искали от 16 до 150 долара, за да разбият акаунт от руските електронни пощи Mail.ru, Yandex.ru и Rambler.ru, а за чуждестранни - и премия. Достъпът до пощенска кутия в Gmail вървял по 180 долара, в Hotmail - до 350, а за разбиване на корпоративна поща клиентът трябвало да плати 500. По-малко се търсело хакването на акаунти в руските и световните социални мрежи като Вконтакте, Одноклассники, Facebook и Skype.
Това е върхът на айсберга - има и закрити форуми, канали и мрежи "с индустриални обороти и сериозни цени". Една нелегална сделка на "открития" черен киберпазар в Русия се сключва средно за 50 долара, което прави средногодишен оборот от близо 2,5 милиона долара, допълва Гончаров.
Проучването на Trend Micro не отчита криминалния бизнес с банкови вредоносни програми, а той е най-доходен, коментира Александър Матросов, шеф на аналитичния център по компютърните вируси ESET.
"Една средно голяма група киберпрестъпници, атакуващи руски банки, печели милиони рубли седмично", твърди той. По данни на Group IB миналогодишният доход на руските хакери е бил 4,5 милиарда долара - сума, по-близка до реалната, добавя Матросов.
Новите закони в Русия оплитат интернет потребителите с "паяжина от забрани"; въвеждането на "черни списъци" осезаемо ще оскъпи и забави достъпа до световната мрежа, предупреждава "Новие известия".
Днес влизат в сила поправки към руския закон за защита на децата "от информация, вредна за тяхното здраве и развитие". "Вредните сайтове" ще бъдат включвани в "черни списъци", а доставчиците и телеком операторите - задължени да ограничат достъпа до тях, напомня всекидневникът.
Регистърът на сайтовете с противозаконно съдържание ще бъде поддържан от федералната служба Роскомнадзор. Забраната ще обхваща детската порнография, пропагандата на наркотици, скланянето към самоубийство. Другите опасни уеб ресурси, включително екстремистките, ще попадат в "черния списък" само след съдебно решение, уточнява изданието.
Всеки желаещ ще може да стане интернет отрядник, но доброволно; по принцип интернет ще бъде патрулиран от руските профилни ведомства. Регистърът на забранените сайтове ще бъде достъпен само за хостинг компании, провайдъри и за специална комисия. След проверка на данните тя ще задължава фирмите да ограничат достъпа до съответния сайт нарушител.
Процедурата силно възмути интернет обществото и експертите, пише вестникът. Според руски специалисти, цитирани в материала, механизмът е толкова муден и несъвършен, че "противоправното съдържание ще свари сто пъти да се премести", а е твърде вероятно междувременно "да пострадат законопослушни ресурси" като Уикипедия, Вконтакте, Живой Журнал, Youtube, Twitter и Facebook.
"Този репресивен закон, също като много от приетите в последно време, по-скоро има демонстративен, театрален характер, отколкото цели да постигне реален резултат", заявява пред "Новие известия" руският социолог Леонтий Бизов.
Експерти отбелязват, че документът описва механизма за ограничаване на достъпа "с широки формулировки" - затова законът може да стане универсално средство за борба не само с детската порнография и скланянето към самоубийство, но и срещу политическото инакомислие, срещу бизнес конкуренти. Руски чиновници настояват обществеността да не драматизира ситуацията. Икономисти обаче вещаят дълбока криза за информационните технологии като цяло, обобщава "Новие известия". (БТА)
23 минути
Гледат мерките на задържаните за източване на гориво от тръбопровод на „Лукойл“
Съдът в Стара Загора решава дали четиримата задържани за незаконно източване на гориво ...
24 минути
Ще има ли край на безплатното паркиране за електрическите коли в София
Ще има ли край на безплатното паркиране за електрическите коли в София, ще се намалят ...
1 час
Изследване: Чаша горещо какао може да предотврати много неприятности
Чаша горещо какао може да се окаже не само приятно удоволствие в студените дни, но и ...
1 час
Отварят пътя Михалково – Кричим
При благоприятни условия в понеделник, 10 ноември, ще бъде отворен пътя Михалково – ...
1 час
Малкият минерал с голяма сила: Защо цинкът е жизненоважен за здравето ни
Цинкът е един от онези микроелементи, за които рядко се замисляме, но без него организмът ...
1 час
Близо 1 милион души са евакуирани заради приближаването на супертайфун към Филипините
Близо 1 милион души напуснаха домовете си във Филипините, след като днес супертайфунът ...
2 часа
Михаела Василева отново влиза в играта за голямата награда в Big Brother
Пълната с енергия Михаела Василева се завръща в Къщата на Big Brother като пълноправен съквартирант, ...
2 часа
Църквата празнува: Ето кого почитаме
Днес почитаме Св. Нектарий Егински, известен с дара на прозорливост и изцеление, и светите ...
2 часа
Рядко ще ги видите в магазина: Дюлите - недооценени, но много полезни
Рядко ще видите дюли на щанда в магазина, дори и на пазарите, макар есента да е сезонът ...
3 часа
Боб в гърне – вкусът на зимата и домашния уют
Когато навън застудее, нищо не стопля душата така, както ароматът на боб в гърне, който ...
3 часа
Не просто плод, а естествен еликсир за тялото и ума
Манго е един от най-обичаните тропически плодове в света - не само заради невероятния ...
3 часа
Какви са последиците от употребата на канабис в юношеска възраст
Канабисът е едно от най-често употребяваните вещества сред тийнейджърите по света. ...
3 часа
Тръмп иска стадион в столицата Вашингтон да бъде кръстен на него
Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска вашингтонският отбор по американски футбол "Вашингтон ...
3 часа
АФП: За 10 години джихадистката заплаха се трансформира, но продължава упорито да присъства
Двете най-големи световни джихадистки организации „Ал Каида“ и „Ислямска държава“ ...
3 часа
Джей Ди Ванс разбуни духовете: Надява се съпругата му хиндуистка да приеме християнството
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че се надява съпругата му Уша, която е хиндуистка, ...
3 часа
Кои са двете силни жени, които стоят до Зохран Мамдани - новоизбрания кмет на Ню Йорк
Зад всеки успял мъж, стои по една силна жена. Тази максима се припомня често пъти във ...
4 часа
Облачно и хладно в неделя, работната седмица започва с нова порция дъжд
Сутринта валежите почти навсякъде ще спрат. Около обяд от юг отново ще завали, като ...
11 часа
Безстрашният Калоян стана част от звездните воини на „Игри на волята“
Финалистът от шестия сезон на “Игри на волята” Калоян постигна нова впечатляваща ...
12 часа
Столичната полиция откри и иззе над 150 кг марихуана от изоставена сграда
При специализирана полицейска операция, проведена от служители на сектор „Наркотици“ ...
14 часа
От „грижа“ до нагла измама: 22-годишна източи 30 000 лв. от 90-годишна пенсионерка
22-годишна жена е обвинена в измама за 30 000 лв. на 90-годишна пенсионерка. Случаят е от ...
15 часа
Сблъсък на бившия и настоящия президент - Байдън нарече Тръмп „разрушител“
Бившият президент на САЩ Джо Байдън отправи остри критики към настоящия държавен глава ...
16 часа
Атижа: След Big Brother получих много финансови възможности (ВИДЕО)
Тя е един от най-коментираните участници в историята на Big Brother! Провокативната Атижа ...
16 часа
Василев: Не е добра идея хората, които фалираха „Булгартабак“, да се упражняват върху рафинерията в Бургас
Не е добра идея хората, които фалираха "Булгартабак", да се упражняват върху рафинерията ...
17 часа
Четирима съквартиранти се борят за оставане в Big Brother
Седмица преди големия финал на Big Brother 2025 четирима съквартиранти се борят за оставане ...
17 часа
Експлозия срина жилищна сграда в Германия, има ранени и изчезнал
Жилищна сграда в германския град Волфенбютел, провинция Долна Саксония, бе почти напълно ...
17 часа
Най-малко 3 убити и 11 ранени при израелски удари в Ливан
Най-малко трима души бяха убити и седем - ранени при израелски удари в Ливан, предадоха ...
18 часа
„Няма човек, който да не се е спъвал в разбити тротоари“ – Терзиев с отчет за 93 хил. кв. м ремонтирани площи
Над 93 хил. кв. метра тротоари са обновени в София от началото на тази година до края ...
18 часа
Националният съвет на ПП избра Николай Денков за зам.-председател на партията
Националният съвет на "Продължаваме Промяната" избра акад. Николай Денков за заместник-председател ...
19 часа
Учител и ученик се изправят един срещу друг в кастинг битка в „Игри на волята“
Нов зрелищен кастинг дуел очаква зрителите на приключението “Игри на волята” тази ...
19 часа
Хиляди полети в САЩ бяха отменени заради спирането на федералното финансиране
Над 5000 полета в Съединените щати бяха отменени или закъсняха в петък — първия ден, ...
20 часа
Нови назначения в Съвета за сигурност и в Министерството на отбраната на Русия
Руският президент Владимир Путин подписа укази за назначения в Съвета за сигурност ...
20 часа
Жители на село Поликраище излязоха на протест заради липсата на ток и вода
Жители на горнооряховското село Поликраище излязоха на протест заради липсата на ...
21 часа
Засилени полицейски проверки през почивните дни – ето къде ще са най-много
Засилени полицейски проверки през почивните дни ще има в районите на граничните пунктове ...
21 часа
Удар след удар: Мъж е с опасност за живота след верижна катастрофа на „Тракия“
Мъж на 32 години е настанен в болнично заведение с опасност за живота след пътен инцидент ...
22 часа
Йотова: Ако загубим „Лукойл“, България ще се окаже в изключително трудна ситуация
Решението за бъдещето на рафинерията "Лукойл" е от национално значение, този въпрос ...
22 часа
Кристалина Георгиева: С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите, заяви ...
22 часа
Тежка катастрофа на пътя Казанлък–Стара Загора, има пострадал
68-годишен мъж е пострадал, след като джип е самокатастрофирал на път I-5 (Казанлък-Стара ...
23 часа
Черната кутия разкри тревожен сигнал в момента на авиокатастрофата в САЩ
Националният съвет по безопасност на транспорта (НСБТ) на САЩ, който води разследването ...
23 часа
150 държави искат пълна забрана на живачните пломби
Множество държави, сред които и Съединените щати, призоваха за световна забрана на ...
23 часа
Пеевски честити професионалния празник на българската полиция
На Архангеловден своя професионален празник отбелязва българската полиция - служителите ...