Организирана престъпна група за нелегален трафик на новородени бебета беше разбита в Индия, а 12 души бяха арестувани, съобщи полицията. Арестите са извършени след като в понеделник вечерта полицията открила три бебета в картонени кутии, изнасяни от клиника северно от град Колката.
Арестувани са собственикът на клиниката и още седем души, а четирима други са задържани в сряда след обиски на други клиники.
Какво кара българи да продават бебетата си?
Едното от откраднатите бебета - момиче, е върнато на родителите си. Установява се кои са майките на другите две бебета.
Бебетата са били на възраст между 3 и 5 дни. „Опасяваме се, че поне 45 новородени са били отвлечени от бандата през последните две години", посочи Баратлал Меена от полицията. Той допълни, че за момченце клиниките са получавали 200 000 рупии (2900 долара), а за момиченце - наполовина.
В Гърция задържаха 5 души, опитали да продадат българско бебе
На някои от родилките съобщавали, че са родили мъртви деца. Ако майка все пак искала да види бебето си, служителите ѝ казвали, че това ще е стряскащо. Повечето родители си тръгвали без да видят телата на децата си.
Бебетата са изнасяни от поне четири клиники в района и са държани в кутии, преди да бъдат предадени на благотворителна организация. Тя ги прехвърляла на агент, който работел за потенциални осиновители.
Има данни, че бебета от една от клиниките са прехвърляни и в други градове в Индия и дори в САЩ.
Миналата година полицията в Делхи разби престъпна мрежа, свързана с благотворителна организация, която вероятно е продала около 25 бебета и малки деца на двойки, които плащали по 550 000 рупии.
Отвличането и трафикът на деца в Индия са огромен проблем. Много от тях са продавани на безскрупулни работодатели, които ги използват като евтина работна ръка.
Двойките, които искат да осиновят дете по каналния ред, чакат дълго и преминават през сложни процедури, които ги тласкат към търсене на друго решение.
Крайно бедни родители понякога продават децата си, деца са отвличани от трафиканти.
В Индия има около 30 милиона сираци. Но само 4362 деца са били легално осиновени през 2014 година, а през 2015 - 3677, сочи правителствената статистика.
Източник: БГНЕС