В Сърбия започна обща стачка днес, 24 януари, обявена от студентите, които през последните дни организираха блокади, предаде vesti.bg. Освен университети в цялата страна, към стачката се присъединиха и някои основни и средни училища, множество фирми, културни институции, заведения за обществено хранене, малки предприятия и организации, предаде сръбската медия Nova.rs.
Профсъюзите в държавните предприятия и градските администрации също взеха участие в протестните действия.
Компаниите от United Group, опериращи в Сърбия, преустановиха работа за един ден в знак на солидарност със студентския протест. United Grupa Srbija, SBB, United Media, United Cloud и Shoppster, участващи в общата стачка, оказват подкрепа на студентите и всички професии, които чрез гражданско неподчинение оказват натиск върху властите да изпълнят всички искания на студентския протест.
В 14:00 часа пред сградата на Сръбското президентство ще се проведе протест под надслов "Да обсъдим кой е тълпа и кой е негодник", организиран от Протестния комитет на юристите. Протестни шествия и блокади са планирани в много други градове в Сърбия.
Хиляди се събират на протести и демонстрации срещу режима на Александър Вучич. Откакто на 1 ноември козирката на жп гарата в Нови Сад се срути и уби 15 души, в Сърбия почти ежедневно се провеждат протести срещу правителството. В края на ноември към протестите се присъединиха и студенти, които блокираха университети и организират почти ежедневни улични блокади. Под лозунга „Наше право е да знаем всичко“ студентите осъдиха "клеветническите" кампании срещу тях в обществената телевизия РТС, като поискаха обективно отразяване на демонстрациите.
В демонстрациите се включват и гимназисти, които организират протестната разходка, която насрочиха за петък, 24 януари под наслов "Час в природата". Тя ще има три маршрута, които гимназистите публикуваха в профила си в Instagram. Публикувани са пешеходният маршрут за Нови Белград, маршрутът за Стари град, както и съвместният маршрут.
Гимназистите публикуваха пост в Instagram с маршрутите.
Учениците от Земунската гимназия заявяват, че събирането пред тяхното училище ще започне в 11:00 ч., а петнадесетминутната почит ще се проведе в община Нови Белград. След това те ще тръгнат по бул. Михайла Пупина до кръговото движение край Ушче, където ще се срещнат с ученици и граждани, идващи от посока Стария град, и където заедно с тях ще удържат блокада на кръговото движение в продължение на един учебен час (45 минути).
"Скъпи ученици, преподаватели и родители, каним Ви на голям съвместен протест на гимназисти" Протестът ще се състои в петък, 24 януари, написаха учениците от гимназия "Свети Сава". Гимназистите, които ще започнат протестната разходка от посока Стари град, ще отслужат своята петнадесетминутна почит в мълчание на кръстовището на Кнез Милош и Неманина.
"Елате колкото се може повече, доведете приятелите, съседите, познатите си... Всички са добре дошли като граждани. Трябва да се държим заедно до края!", заявиха те.
Министерството намалява заплатите на стачкуващите педагози
Министерството на образованието разпореди на директорите на основните и средните училища да намалят заплатите на служителите, участвали в стачката, при изчисляване на януарските им заплати.
Писмото е достигнало до училищата "поради многобройни и чести обръщения на учители, възпитатели, директори на училища и родители на ученици, свързани с прилагането на наредбите за трудовите задължения и стачките в системата на образованието и обучението", заявиха от Министерството.
Президентът на синдиката "Слога" към Пощата на Сърбия Стефан Митрович реши днес доброволно да дари кръв, и по този начин да отсъства от работа.
"Казвам на другите колеги сами да решат какво да правят и да действат според волята и съвестта си", каза Митрович.
Рапърът Стефан Джурич Раста обяви в профила си в Инстаграм, че оглавяваното от него издателство "Балкатон до" се присъединява към общата стачка.
Реакциите на спортистите и спортните работници
Протестите, които обхващат цяла Сърбия, се превърнаха в един от най-силните индикатори за разделенията в страната – особено в средите на спортистите и спортните работници.
Въпреки че в тези моменти винаги е имало както открити поддръжници, така и противници, настоящата ситуация изглежда по-поляризирана от всякога. Волейболистката Александра Глигорич, състезаваща се за отбор в Хабаровск, Русия, публикува в социалните мрежи видео, в което кола удря студентката Соня Понявич, озвучено с песента "Газ, газ".
Впоследствие тя се опита да се оправдае: "Искам тя да се възстанови бързо и не подкрепям насилственото шофиране", заяви Глигорич. Но след това добави:
"Не подкрепям протестиращи, които нарушават свободата на движение на хора, които нямат нищо общо с протеста. Имате право да се борите за правата си, по-високи цели, каквото и да е, но нямате право да ми забранявате да се движа, където искам," каза тя и изпрати поздрави от Русия с посланието "Разпространи любовта".
Подобна поляризация се забеляза и при тенисиста Янко Типсаревич, който на събитие, организирано от Сръбската прогресивна партия, заяви: "Тенисът ми даде много, но винаги потръпвах, когато хората ми казваха ‘знаете ли, в Сърбия е така или така’. Добре е в Сърбия".
Тези думи предизвикаха сериозни реакции – както от спортните фенове, така и от легендата на Партизан Мица Берич, който отправи остър отговор към бившия национал.
Не на последно място, Звездан Терзич, генералният мениджър на Цървена звезда, също се включи в момент, когато отборът му се подготвяше за мача с ПСВ Айндховен в Шампионската лига. Той отправи послание към протестиращите:
"Що се отнася до техните бунтове, червени юмруци и цветни революции, посланието на сръбския народ е следното", заяви Терзич, придружено от спорно изображение.
— Ognjen Koroman (@koroman_og39813) January 21, 2025
"За съжаление, това не е единствената ситуация на насилие срещу ученици и млади хора. Как да ти кажа... Това е голямо поражение за нас като общество, сръбското общество като цяло. Моята подкрепа винаги е към младите хора, студентите и всички онези, на които принадлежи бъдещето на страната ни. Вече не мога да се смятам за млад мъж, сега съм някъде в средните си години, бих искал децата ми да растат в Сърбия", заяви Новак Джокович.
Реакцията на Вучич
На 21 декември Вучич заяви, че няма да отстъпи пред простетите заради трагедията в Нови Сад.
Възмущението от смъртните случаи в северния град Нови Сад се разпространи из цялата страна, като учители и студенти от университети и гимназии се присъединиха към протестиращите, които обвиняват правителството в корупция и неадекватен надзор.
"Позволете ми да бъда напълно честен с вас. Наистина не ме интересува. Те могат да правят каквото си искат", каза Вучич на пресконференция в събота. „Това, което съм научил в политиката, е никога да не се отказвам под натиск. И няма да се предам“, добави той.
14 души на възраст между шест и 74 години загинаха на 1 ноември, когато покрив се срути след основен ремонт на гарата. 15-та жертва почина в болница седмици по-късно.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.