/ iStock/Getty Images
Масивната ледена покривка на Гренландия отбеляза рекордна загуба от 532 милиарда тона миналата година, което е тревожен сигнал за ускоряване на покачването на морското равнище.

Това е еквивалент на допълнителни три милиона тона вода, която да се влива в глобалните океани всеки ден.

Разрушаващите се ледници и потоци от просеките от вода през дебелия 3,5 км. леден покров на Гренландия бяха единственият най-голям източник на покачване на морското равнище в световен мащаб през 2019 г., представлявайки 40% от общото покачване, съобщават изследователи в списание Communications Earth & Environment.

"2019 г. и четирите други рекордни години на загуба на лед са настъпили през последното десетилетие", каза за АФП водещият автор глациологът Инго Сасген от германски център за полярни и морски изследвания.

Ако цялата ледена покривка на Гренландия се стопи, тя би повдигнала нивото на световния океан със седем метра. Дори по-ограничено повишаване от няколко метра ще прекрои световните брегови линии и ще направи земите, заети днес от стотици милиони хора, необитаеми.

До 2000 г. ледената покривка на Гренландия - покриваща площ три пъти по-голям от Франция - като цяло натрупва толкова маса, колкото е загубила. С други думи снеговалежите компенсират разтопеното. Но през последните две десетилетия набиращото темп глобално затопляне промени в негативна посока този баланс.

През 2019 г. леденото покривало е загубило общо 1,13 трилиона тона, около 45% от ледниците, които се плъзгат в морето, и 55% от разтопения лед, каза Сасген. Това е било компенсирано едва наполовина с около 600 милиарда тона чрез валежи.

Проучване в същото списание миналата седмица стигна до заключението, че ледената покривка на Гренландия е преминала „преломна точка“ и сега е обречена да се разпадне, макар да е неизвестно в каква времева скала.

От 1992 г. до 2018 г. Гренландия е загубила около четири трилиона тона маса, причинявайки повишаване на средното морско равнище с 11 милиметра, сочи проучване от декември 2019 г. в Nature.
БГНЕС