Китайски учени за първи път трансплантираха свински черен дроб на човек, предадоха осведомителните агенции.
Специалсти от Четвъртия военномедицински университет в Сиан, Северозападен Китай, са използвали генетично модифициран черен дроб от прасе, за да се намали рискът от отхвърляне.
Китайският пациент, получил животинския орган, е бил в мозъчна смърт. Въпреки това черният дроб успешно е произвел жлъчен сок и е поддържал стабилен кръвоток. След интервенцията, в продължение на 10 дни учените са наблюдавали способността на присадения орган да изпълнява основните си функции, кръвния поток, имунните и възпалителните реакции.
Изследователите се надяват, че този вид трансплантация може да се използва при евентуално бъдещо донорство за пациенти, страдащи от чернодробна недостатъчност.
🙋♀️✍️#Xenotransplant 10 Days of normal survival of a pig liver in a human being https://t.co/UowW3IDstt Transplanting an animal organ is a closer reality after this genetically modified pig liver was transferred into a patient with brain death.
👉Includes author and M. Güell views pic.twitter.com/4pr71f749n
„Черният дроб, взет от модифицирано прасе, функционира много добре в човешкото тяло. Това е голямо постижение. Операцията беше наистина успешна“, каза проф. Лин Уанг от научния екип, осъществил интервенцията. Данни за нея са публикувани в списание "Нейчър".
Шест от гените на черния дроб са модифицирани, за да се подобри съвместимостта му при трансплантация с човешкия организъм, отбелязва ДПА.
Резултатите показват, че модифициран черен дроб може да оцелее и да функционира в човешкия организъм, но са необходими допълнителни проучвания за дългосрочни резултати. „Имаме възможност в бъдеще да решим проблема на пациент с тежка чернодробна недостатъчност. Нашата мечта е да постигнем това“, каза проф. Уанг.
Изследователят също така изрази надежда в бъдеще да проведе допълнителни изследвания върху хора, които не са в мозъчна смърт, но подчерта, че има възможност от усложнения.
Чернодробната трансплантация е най-ефективното лечение на заболявания в краен стадий, но според учените търсенето на донорски орган далеч надхвърля предлагането, отбелязва ДПА.
Свинете се разглеждат като алтернативен източник на органи поради съвместимите им физиологични функции и размер с тези на човека.
Трансплантацията е резултат от изследвания, продължили повече от десетилетие. През 2013 г. учените извършиха първата трансплантация на черен дроб от прасе на маймуна, припомня Асошиейтед прес.