/ Guliver/Getty Images
Досега 850 души са заявили официално, че са жертва на атентатите в Брюксел преди година, съобщиха местни медии, като се позоваха на последни данни. Някои от пострадалите са потърсили помощ или обезщетение в последните седмици.

Към тази бройка се числят не само онези, които са претърпели физически увреждания, но и хора, които са станали преки свидетели на трагедията, включително спасители и полицаи. Някои от тях са загубили съня си заради преживяното на 22 март миналата година.

28 години затвор за белгиец, извършвал екзекуции за Ислямска държава

Всички тези хора ще трябва да бъдат страна в предстоящото дело за разследването на атентатите на летището и в метрото на Брюксел. Засега не е посочена дата за началото на процеса, още повече че от организационна гледна точка толкова многолюдни заседания ще представляват предизвикателство.

Официално досега бе известно, че загиналите при двете нападения са 32-ма, а ранените - 340 души. Атентатите, за които пое отговорност терористичната организация "Ислямска държава", бяха извършени от петима джихадисти. Двама от тях оцеляха и се очаква да бъдат изправени пред съда.

Унищожени са ключови доказателства срещу терористите от Брюксел и Париж

Медиите съобщават днес, че застрахователни дружества са наели частни детективи за проследяване на някои от пострадалите при атентатите. Целта е била да се заснемат моменти от техния живот, за да се опровергаят твърденията на пострадалите и да се докаже, че преувеличават мащаба на страданията си. Застрахователите не отричат това и обясняват, че законът им дава право да проверяват за измами.

Жена рани трима души с нож при нападение в автобус в Брюксел

Всички белгийски граждани или чужденци с право на престой в Белгия, пострадали от атентатите, подлежат на обезщетение. Белгийските граждани получиха статут, по чиято сила разходите им за лекар занапред ще бъдат поемани от бюджета.
БТА