Доналд Тръмп спечели гласовете на избирателите в град Диърборн в щата Мичиган, традиционно демократичен район с преобладаващо население от американци с арабски произход, до голяма степен благодарение на възмущението им от позицията на Камала Харис и администрацията на бившия президент Джо Байдън по отношение на Израел. Сега някои започват да съжаляват, отбелязва “Политико”.
След като Тръмп представи плана си за "превземане" на Газа и преместване на близо 2 млн. палестинци в съседни държави, двама кметове от региона, които се бяха застъпили за Тръмп, замълчаха. А някои жители на град Диърборн останаха ужасени от отношението на президента към палестинците, коментира изданието.
След казаното от Тръмп жителите на Диърборн реагират "с изключителен гняв и разочарование от този президент, който излъга тяхната общност, за да открадне част от гласовете им", каза Осама Сиблани, редактор във в. “Араб Америкън нюз”, издаван в Диърборн.
Сиблани, който не зае ничия страна по време на президентската надпревара през 2024 г., прогнозира, че предложението ще се "провали" и каза, че Тръмп "действа като лидер на гангстерска групировка, а не на най-могъщата държава в света. Това е срам", изтъкна той.
Един от политическите лидери в Диърборн описа пред “Политико”чувството на разкаяние сред някои от представителите на арабско-американската общност, които са гласували за Тръмп или са се въздържали да участват в изборите, а сега "мислят, че са се объркали, но няма да го признаят".
Казаното от Тръмп, което във вторник шокира света и беше бързо преформулирано от собствените му официални представители, предизвика усещане като от камшичен удар в Диърборн, оголвайки дълбоките политически разделения в една общност, раздвоена по отношение на конфликта, в който загинаха над 46 000 палестинци, по данни на местните власти в ивицата Газа, и който унищожи региона, отбелязва изданието.
Малко преди това американците от арабски произход празнуваха постигането на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и “Хамас”, за което някои приписваха заслуги на Тръмп, че е помогнал за постигането му дни преди да встъпи в длъжност. След това дойдоха неговите думи от тази седмица, наред с опасенията заради желанието му да превърне ивицата Газа в "Ривиера на Близкия изток".
Организацията "Арабски американци за Тръмп", която помогна за разяснителната кампания, се преименува на "Арабски американци за мир" в часовете, след като Тръмп заяви, че САЩ ще поемат контрол над управлението на ивицата Газа.
"Газа винаги ще бъде част от бъдещата палестинска държава, а не курорт", каза Сам Бейдун, функционер на Демократическата партия в окръг Уейн на Диърборн.
В града на Бейдун казаното от Тръмп - и заставането му редом с Израел - отново разпалиха дебат, който бе започнал да се разгаря в навечерието на изборите през ноември миналата година. Много американци с арабски произход, които в миналото са гласували масово за демократите, не участваха този път в изборите, дадоха гласа си за кандидата на третата партия Джил Стайн или гласуваха за Тръмп, разгневени заради подкрепата на администрацията на Байдън за Израел и критикуващи Камала Харис за това, че отказа да призове за оръжейно ембарго.
Двама от местните кметове в региона - Бил Бези, кмет на Диърборн Хайтс, и Амер Галиб, кмет на Хемтръмк, се включиха в предизборната кампания заедно с Тръмп, като твърдяха, че той ще изпълни обещанието си да постигне мир в Близкия изток.
В същото време кметът на град Диърборн Абдула Хамуд се изяви като лидер на движението на "неангажираните", което предизвика антивоенни протести в колежанските кампуси в цялата страна и отказа да подкрепи Харис.
Тази седмица Бези и Галиб не отговориха на многобройните искания на “Политико” за коментар. В социалната платформа “Екс” Хамуд написа, че предложението на Тръмп "е още една глава от продължаващия геноцид" и че "разполагането на американски войски и използването на долари на американските данъкоплатци за нахлуване в Газа е морално неоправдано".
Когато Тръмп, който изглежда от месеци е обсъждал идеята в частни разговори, разкри намеренията си за ивицата Газа на пресконференция, застанал редом с израелския премиер Бенямин Нетаняху, някои сътрудници на Белия дом видяха в това своеобразен трик за преговорите, който да даде на Израел по-големи лостове за влияние върху “Хамас”, докато те следят за спазването на споразумението за прекратяване на огъня.
И в следващите дни официалните представители на Тръмп се опитаха да успокоят част от възмущението от предложението му за Газа, включително някои републиканци на Капитолийския хълм, и преформулираха казаното от Тръмп като начин за постигане на траен мир.
Говорителката на Белия дом Керълайн Левит изтъкна, че Тръмп не се е ангажирал с изпращането на войски в ивицата Газа и САЩ няма да плащат за усилията за възстановяване. Тя посочи, че каквото и да било извеждане на палестинците ще бъде временно и похвали предложението като "нестандартна идея".
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, който бе на първото си задгранично посещение като член на администрацията на Тръмп, го определи като "много щедро" предложение за преместване на палестинците, докато се възстановява ивицата Газа, опустошена от продължилата повече от година война.
Но Тръмп подкопа усилията на официалните си представители, които се опитаха да изяснят думите му.
"Ивицата Газа ще бъде предадена на САЩ от Израел", написа Тръмп в социалната си мрежа “Трут Соушъл”.
"САЩ, които работят с велики екипи за развитие от цял свят, бавно и внимателно ще започнат изграждането на това, което ще се превърне в един от най-великите и най-впечатляващи обекти от този вид на земята", заяви Тръмп.
Някои американци от арабски произход, които разглеждат желанието на Тръмп да изсели жителите на ивицата Газа като приемане на етническото прочистване, изразиха подозренията си, че идеята е толкова необичайна, че никога няма да се осъществи.
Подобно “превземане” на ивицата Газа би било равносилно на най-сериозната намеса на САЩ в Близкия изток след войната в Ирак, отбелязва “Политико”.
И макар да критикуват Тръмп, в Диърборн няма всеобщо мнение, че Харис би била по-добра. "За тези от нас, които гласуваха срещу Демократическата партия, под каквато и да е форма... ние разбрахме, че ще имаме този човек, и също така осъзнахме, че ще трябва да свикнем да се справяме с такива неща", каза Амер Зар, прогресивно настроен политически активист от Диърборн. "Но в крайна сметка не вярваме, че за това сме виновни ние. Демократите можеха да решат този проблем още през миналото лято. Нашата цена, за да подкрепим Камала Харис беше наистина ниска - единственото, което поискахме, бе: "Кажете, че ще обмислите налагането на оръжейно ембарго на Израел". А тя не беше готова да го направи", заключи Зар.
Арабските правителства заявиха, че се противопоставят на предложението на президента Тръмп за преместване на палестинците от ивицата Газа. Но в самия анклав настроенията са по-сложни, отбелязва в. “Уолстрийт джърнъл”.
Палестинците там, макар и да се отдръпват от идеята да бъдат разселени, трябва да се борят също така и с трудни въпроси за своя живот и за децата си в условията на разрушения, които ще направят анклава необитаем в продължение на години наред.
Планът на Тръмп обаче затвърди желанието на някои от тях да останат. Други го възприемат като възможност. За всички той изостря въпросите за тяхното бъдеще, коментира в. “Уолстрийт джърнъл”.
Тръмп зашемети наблюдателите ветерани по въпросите на Близкия изток и изненада някои членове на собствения си екип, когато заяви във вторник, че САЩ ще поемат дългосрочен контрол над Газа и ще я развиват като международна дестинация, докато близо 2 млн. жители бъдат преместени другаде.
Арабските правителства, от които се очакваше да приемат палестинците, категорично отхвърлиха идеята, отбелязва вестникът. Някои наблюдатели заявиха, че това би било равносилно на етническо прочистване или престъпление срещу човечеството. Идеята за експулсиране отдавна е осъждана дори в Израел.
Щабът на американския президент почти веднага започна да се опитва да смекчи това предложение, наричайки го хуманитарна мярка и заявявайки, че преместването няма да бъде за постоянно. Но в четвъртък президентът удвои залога, като написа в социалните мрежи, че палестинците ще бъдат "в много по-безопасни и красиви общности" извън ивицата Газа и че САЩ ще контролират анклава. "Ще се възцари стабилност за региона!!!", прогнозира Тръмп.
Колкото и изненадващо, а за някои и обидно да бе това предложение, то все пак стигна до същността на въпрос, който беше избягван от Израел и оставен нерешен от арабските правителства - как ще бъде възстановена ивицата Газа и как ще оцеляват хората там междувременно, посочва в. “Уолстрийт джърнъл”.
Ръководеното от “Хамас” нападение срещу Израел, при което на 7 октомври 2023 г. загинаха 1200 души, предизвика война, която причини повече от 47 000 жертви в ивицата Газа според палестинските власти, които не казват колко от тях са били бойци. Тя унищожи училища и болници и остави цели градове изравнени със земята, отбелязва вестникът.
Хиляди палестинци от Газа едва сега откриват какво са загубили във войната, тъй като прекратяването на огъня между Израел и “Хамас” им позволи да се върнат в старите си квартали в северната част на страната. Те намират жилищните си сгради в руини, а инфраструктурата, като например водопроводите, е разрушена.
Идеята за преместване на палестинците от опасната зона в ивицата Газа се появи в началото на войната, още преди Израел да започне сухопътната си инвазия, коментира в. “Уолстрийт джърнъл”. Египет беше подложен на силен натиск да позволи на хората, бягащи от боевете, да преминат на негова територия и се противопоставяше яростно на всяка идея да допусне стотици хиляди палестински бежанци, опасявайки се от тежестта и риска за сигурността. Президентът Абдел Фатах ас Сиси предложи на Израел да ги приеме в пустинята Негев.
Въпросът отново се повдигна, след като прекратяването на огъня през ноември 2023 г. се провали и израелските военни заплашиха да се преместят в южния град Рафах, на границата между Газа и Египет. Този път Египет започна да изгражда оградено със стени пространство от 8 кв. км, за да задържи всеки, който избяга в страната, посочва вестникът.
Много палестинци нямаха търпение да избягат от сраженията, въпреки че се опасяваха, че ще бъдат трайно разселени. Други отказваха да се преместят, дори когато бяха предупредени. Повече от 1,7 млн. от около 2 млн. жители на ивицата Газа са потомци на семейства, които са били прогонени или са избягали по време на войната, съпътстваща създаването на Израел, и някои от тях отказват да се преместят отново, отбелязва в. “Уолстрийт джърнъл”.
Сара Собхи, 32-годишна майка на две деца, която е родом от Рафах и в момента е разселена в Хан Юнис, в южната част на ивицата Газа, заяви, че се е надявала да напусне Газа след края на войната, но е променила решението си, след като е чула предложението на Тръмп.
"Сега няма да напусна", каза тя. "Този човек няма да ни изгони от земята ни... Няма да му позволим да изпразни Газа и да я превърне в курорт за чужденци".
Ханан Абу Касем, майка на едно дете, каза, че е имала много възможности да напусне Газа и да се присъедини към приятели в страни като Канада или Дания, но никога не е успявала да превъзмогне ангажимента си да остане у дома. И все пак тя не знае как би реагирала, ако планът на Тръмп се осъществи и се наложи тя да бъде изправена пред избор.
"Ако сега ме попитате дали клоня повече към "да" или "не", бих казала "не", бих останала в ивицата Газа. Но само Бог знае какви ще са обстоятелствата тогава", каза тя. "Ако все пак замина и ако отговорът се окаже "да", въпреки че се надявам позицията ми да остане "не", то ще бъде само по една причина - заради единствения ми син. Не за Тръмп, не за войната, не за смъртта. Нищо друго не би ме накарало да напусна", добави тя.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня