Лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц, не можа да събере мнозинството от гласовете на депутатите в Бундестага (долната камара на германския парламент) за да стане канцлер на Германия на първото гласуване днес, предаде Ройтерс.
Фридрих Мерц представи министрите в бъдещия си кабинет
Сега Бундестагът има 14 дни, за да избере него или друг кандидат за канцлер.
Мерц спечели 310 гласа в 630-местния Бундестаг, по-малко от 316, необходими за осигуряване на дългоочакваното му избиране за наследник на Олаф Шолц. 307 народни избраници са гласували против, трима са се въздържали, един глас е бил невалиден, а девет гласа липсват.
Гласуването се приема за голям удар по Мерц, чиято коалиция, съставена от Християндемократическия съюз (ХДС), баварската му посестрима партия Християнсоциален съюз (ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), държи 328 места в Бундестага.
Гласуването поставя Германия в безпрецедентна ситуация, като никой кандидат за канцлерския пост в следвоенната история на страната не е претърпявал неуспех при осигуряването на абсолютно мнозинство на първи тур на гласуването.
Член 63 от конституцията на Германия - Основния закон, гласи, че за да стане канцлер, на първия тур кандидатът трябва да спечели абсолютно мнозинство в Бундестага. Долната камара на парламента след това има 14 дни, за да избере канцлер по същата система. Ако и след две седмици Мерц не успее да спечели абсолютно мнозинство, той може да бъде избран с обикновено мнозинство от гласуващите депутати. На този етап Мерц би бил сигурен в победата си, ако след тежка серия от загубени гласувания все пак успее да запази подкрепата, която имаше в началото, отбелязва Ройтерс. Докато безизходицата не бъде разрешена, Шолц остава на поста си като изпълняващ длъжността канцлер.
Германският вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ съобщи, че днес няма да има нов опит за избирането на Мерц.
Заместник-председателят на Бундестага Бодо Рамелов призова своята партия „Левите“ да подкрепи свикването утре на ново заседание на законодателния орган за избор на канцлер. Съпредседателят на втората по големина партия в Бундестага „Алтернатива за Германия“ Тино Крупала също подкрепи ново гласуване.
ДПА отбеляза, че в момента има много догадки защо Мерц не е успял да получи абсолютно мнозинство на тайното гласуване, като от ГСДП заявиха пред агенцията, че нейните депутати са го подкрепили единодушно.
Водещите политици в Германия бяха видимо шокирани от резултата, като мнозина от тях след вота излязоха от залата без коментар.
Консервативният политик Йохан Вадефул, който трябваше да стане следващ външен министър на Германия, защити Мерц, отбелязвайки, че в миналото са били необходими няколко кръга гласувания за избора на премиери на отделните федерални провинции и изрази увереност, че следващият вот ще е успешен.
Критиците на консервативния лидер започнаха да ликуват, като Ян ван Акен от „Левицата“ заяви, че лидерът на ХДС „не успява да свързва, а само да разделя“.
В публикация в социалната мрежа „Екс“ съпредседателката на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ Алис Вайдел заяви, че резултатът показва „слабата основа“ на коалицията и поиска нови избори.
Съпредседателката на „Съюз 90/Зелените“ Франциска Брантнер заяви, че не е доволна от неуспеха на Мерц, изразявайки притеснения за политическата стабилност в страната, предаде ДПА.
Консервативният блок на Мерц ХДС-ХСС спечели изборите през февруари, но с 28,5% от гласовете се нуждае от поне един партньор.
Фридрих Мерц се съгласи да сформира коалиция със социалдемократите, които спечелиха 16,4% - най-лошият им резултат в следвоенната история на Германия.