/ NOVA
Световният ден на кенгуру-грижата за недоносените бебета се отбелязва за трети път в България по инициатива на фондация “Нашите недоносени деца”
На 15 май 2019 г. по инициатива на фондация „Нашите недоносени деца“ за трети път у нас се отбелязва Световния ден на кенгуру-грижата. До 19 май повече от 20 неонатологични отделения в цялата страна отварят вратите си за родители и техните недоносени деца. С цел насърчаване на кенгуру-грижата и по повод световния ден, Фондацията стартира изграждането на поредната семейна стая, благодарение на подкрепата на своите дарители - този път в отделението по неонатология в УМБАЛ "Канев", гр. Русе.

Световната здравна организация (СЗО) дефинира кенгуру-грижата като грижа за новороденото дете, осъществявана чрез допир кожа-до-кожа с родителя, още от най-ранен етап. Практиката има редица научно доказани терапевтични ползи както за бебето, особено когато то е преждевременно родено, така и за родителите и влияе положително върху живота на семействата в дългосрочен аспект. Това е най-ефективният начин за включване на майките и бащите на недоносените деца в грижите за техните бебета.

Бебеносенето - една забравена традиция, която се завръща (ВИДЕО)

Повече от две десетилетия медицински проучвания доказват, че кенгуру-грижата е много повече от алтернатива на кувьоза. Тя подобрява температурната регулация, сукателните умения и развиване на привързаност към майката при всички новородени, независимо от тяхната гестационна възраст, тегло и клинично състояние, както и независимо от условията, в които се отглеждат. Кенгуру-грижата има благоприятно влияние върху дихателната и сърдечната честота, благодарение на нея се намалява възможността от заразяване с вътреболнична инфекция и се повишава възможността бебетата да бъдат изписани по-рано от неонатологичните отделения.

Практикуването на кенгуру-грижата има дългосрочни ползи за цялостното развитието на детето, като развитие на мозъка и когнитивните функции, подобряване на двигателните умения и невромоториката.

У нас всяка година преждевременно се раждат над 6 000 бебета. За много от тях последствията са здравословни проблеми от различно естество. В България кенгуру-грижа все още не е масово наложена практика и фондация „Нашите недоносени деца“ полага усилия да промени това и да приближи грижите за недоносените бебета и болните новородени до европейските стандарти и препоръки за добра и качествена грижа. Фондацията информира и обучава участниците в осигуряването на грижа за преждевременно родените бебета в прилагането на метода у нас. Част от тези усилия е отбелязването на Световния ден на кенгуру-грижата. В рамките на кампанията организацията работи за повишаване на разбирането на значението на неонатологичната грижа в съответствие със световните стандарти и мястото на родителите по време на престоя и лечението на бебетата в интензивните отделения за недоносени бебета.

10 пъти по-малко плачат бебета, имащи контакт „кожа до кожа” с майката

В Световния ден на кенгуру-грижата болниците-партньори на кампанията отварят своите врати за всички родители, които искат да практикуват метода кожа-до-кожа. Целта е майките и бащите да имат възможността да бъдат колкото се може повече със своите недоносени бебета, а кенгуру-грижата да е част от рутинните и ежедневни практики - не само в един ден от годината. През 2019 г., в периода 13-19 май повече от 20 неонатологични отделения в страната отварят вратите си за родители и техните недоносени деца.

В България всяка година се раждат над 6000 недоносени бебета. 30% от тях получават тежки увреждания, а над 50% получават различни по-леки дългосрочни проблеми, които с адекватна ранна интервенция са преодолими. Всеки може да се включи в кампанията „Големи чудеса за малките герои”, като направи своето дарение на специалната платформа www.donate.premature-bg.com или със DMS BEBE на номер 17 777 за абонати на Telenor, Vivacom и A1.

Ключови факти за недоносените бебета:

Всяка година в целия свят се раждат над 15 млн. недоносени бебета;
Над 1 млн. бебета годишно умират вследствие на преждевременно раждане;
1 на всеки 10 бебета се ражда недоносено - в световен мащаб и в България;
Над 6000 е броят на недоносените бебета в България всяка година;
Най-малкото оцеляло бебе-българче е родено само 250 грама. Малката Мади е била спасена в Германия;
30% от недоносените бебета получават тежки увреждания като детска церебрална парализа, ослепяване, тежки белодробни проблеми и др.;
Над 50% от децата, родени преждевременно получават различни по-леки дългосрочни проблеми като обучителни затруднения, проблеми с моториката, социалната адаптация, поведенчески особености и др.;
Голяма част от тези проблеми са преодолими с адекватна ранна интервенция;
Не съществува национална програма за проследяване и превенция на усложнения при недоносените деца;
93% от недоносените деца в България не получават кенгуру-грижа или т.нар. метод кожа до кожа;
Научни изследвания доказват, че развитието на мозъка на децата, получили кенгуру-грижа е по-пълноценно в сравнение с тези, които не са имали достъп до такава грижа;
Над 50% от родителите на недоносени деца страдат от посттравматичен стрес
Над 75% НЕ са получили никаква психологическа подкрепа;
60% са получили съвсем оскъдна информация за проблема недоносеност;
Близо 40% са виждали детето си само веднъж седмично докато е в болница.

За фондация „Нашите недоносени деца“ (ФННД)

Има преживявания, които превръщат личната болка в мисия, мъката и изплаканите сълзи - в двигател на значими каузи. Нашата лична болка ни обедини в общата цел да помагаме на други други семейства, сблъскали се с предизвикателството да отглеждат недоносено бебе в България. Фондация „Нашите недоносени деца” е създадена през 2012 г. от три майки на недоносени деца. От създаването си работим за реализирането на цялостен подход в подкрепата на недоносените деца и техните семейства.