/ iStock/Getty Images
На ледник в Гренландия заваля дъжд. Дъждът е регистриран на изследователската станция, разположена на най-високата точка на ледения щит на Гренландия.

Това се случва за първи път в историята на наблюденията, които започват през 1950 г., съобщи телевизия CNN, позовавайки се на Националния център за данни по изследване на снега и леда. На 14 август в най-високата точка на ледената покривка на Гренландия валя в продължение на около 9 часа, а температурата на въздуха беше около 0℃. Преди това в тази географска точка, разположена на надморска височина от 3216 метра, никога не е имало дъжд ", казаха от американския център. Преди това температури над нулата са регистрирани тук само два пъти за последните 10 години.

Леденият шелф на антарктически ледник се топи все по-бързо

Центърът обяснява, че необичайното за това място явление е предизвикано от потока топъл въздух, който идва от южната страна на острова по време на взаимодействието на зони с високо и ниско атмосферно налягане. Върху ледената покривка на острова са се изсипали около 7 милиарда тона валежи, което доведе до топенето ѝ.

Американски учени посочват, че на 14 и 15 август дъждовете и топенето на повърхността на ледника са достигнали станцията, разположена в най-високата точка на ледника, но на 16 август „зоната, засегната от топенето, се е върнала към нормалните стойности“. През тези три дни валежи и температури над нулата бяха наблюдавани в южната и в западната част на острова.
БГНЕС