/ iStock
Според ново американско проучване хората, принадлежащи към сексуални и полови малцинства, са по-склонни да страдат от депресия, отколкото техните връстници.

Изследването се основава на данни от проучването Healthy Minds Study - мащабно годишно проучване на психичното здраве сред студентите от университетите в САЩ. Проучването съдържа отговори от над 480 000 студенти на възраст между 18 и 35 години между 2007 и 2022 г.

Според резултатите, публикувани в The Journal of American College Health, ЛГБТИ общността съставлява приблизително 1/5 от всички студенти. Същевременно студентите с нестандартна сексуална ориентация представляват почти половината от лицата, изпитващи депресия.

„Това проучване подчертава острата нужда от целенасочени интервенции за подкрепа на психичното здраве и благополучие на младите хора по време на следването им, особено на тези, които се идентифицират като ЛГБТИ“, казва д-р Дейвид Паглиачо, доцент в Нюйоркския държавен психиатричен институт.

„Тъй като процентът на ЛГБТИ самоопределящите се продължава да нараства, справянето с тези различия става все по-наложително за създаването на приобщаваща и подкрепяща академична среда“, добави той.

„Студентите са склонни да проявяват продължителна борба с психичното здраве в дългосрочен план с течение на времето“, установи проучването, като средно повече от един от 10 студенти съобщава за симптоми на тежка депресия. Този процент се увеличава с течение на времето.

Тенденцията се наблюдава навсякъде в световен мащаб

„Неравенствата в психичното здраве на ЛГБТИ хората започват още на 10-годишна възраст“, каза Авила Родригес, заместник-изпълнителен директор и ръководител на политиката и изследванията в
IGLYO, Международната организация на ЛГБТИ младежите и студентите.

„Това е тенденция, която се наблюдава в световен мащаб навсякъде, където се провеждат подобни изследвания“, добави Родригес, когато беше попитана дали подобна тенденция се наблюдава и в Европа.

Теория, която би могла да обясни това несъответствие, е теорията за стреса на малцинствата, която предполага, че „повишеното разпространение на проблемите с психичното здраве, с които се сблъскват ЛГБТИ хората, се дължи на повишеното ниво на социален стрес, включително стигма, дискриминация, неподкрепяща среда (семейство, училища, здравни системи), предразсъдъци и виктимизация“, каза Родригес.

Според новото американско проучване преживяванията на дискриминация и липса на принадлежност са „основни фактори“ за различията в психичното здраве.

Проучване на IGLYO, проведено сред ЛГБТИ младежи на възраст между 14 и 30 години в Европа, установи, че училищната среда оказва отрицателно въздействие върху психичното здраве на повече от половината от анкетираните.

„Тъй като учениците от ЛГБТИ продължават да се сблъскват с повишени нива на депресия, от съществено значение е в тези стратегии да се признае това, да се даде приоритет на тези общности и да се изградят стратегии за подкрепа конкретно на младежите от ЛГБТИ“, добави Родригес.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

 
БГНЕС