Възможно ли е хеви метълът да е признак за това колко преуспяваща и състоятелна е дадена страна? Отговорът е "Да" според двама изследователи, които са установили, че музиката е изненадващо точен индикатор за национален просперитет, пише в. "Дейли мейл".
Лесно е да се съди за някого според музикалните му предпочитания. Широко разпространеното схващане за феновете на хеви метъла например е, че те споделят чувството за отчуждение, потиснатост и гняв. Този стереотип се подкрепя от корените на метъла, набрал популярност през 60-те и 70-те години на миналия век в икономически опустошени региони без индустриална мощ.
И докато хеви метълът навремето е допадал на представители на отчуждената работническа класа, днес този музикален жанр се радва на най-голяма популярност в най-напредналите и състоятелни страни с висок жизнен стандарт.
Изследователят Ричард Флорайда, директор на института Мартин Просперити към университета на Торонто, заедно с колежката си Шарлота Меландер, е изготвил карта, която показва броя на хеви метъл групите на 100 000 души от населението на дадена страна. За целта специалистите са използвали данни от Енциклопедия металум.
Картата разкрива, че хеви метълът вече не е толкова популярен в постиндустриалните райони, където се е зародил, но се радва на изключителна популярност в състоятелните и стабилни скандинавски страни.
Ричард Флорайда и Шарлота Меландер, която по произход е скандинавка, са изследвали връзките между хеви метъла и редица икономически и социални фактори, за да установят въпросния модел. Резултатите им показват, че броят на хеви метъл групите в една държава съответства на икономическите резултати, на нивото на креативността на нацията и на предприемаческия дух. В държавите, където стилът е най-популярен, има повече хора с висше образование, по-високо ниво на благоденствие и по-голямо задоволство от живота.
Източник: БТА