Господин посланик, кажете ми кога Ирак ще може да се пази сам – вътре в страната, от терористи и по границите от проникване на групи от чужди държави?
Може да се каже, че Ирак е извървял дълъг път в подготовката на въоръжените си сили. В началото на освобождението на Ирак имахме само малка група военни. Правителството работи за снабдяването на армията с техника. Амбицията е в края на тази година Ирак да може да осигурява вътрешната си сигурност и външната защита. Сега иракските въоръжени сили са отговорни за вътрешната сигурност на 10 окръга.
Десет от колко?
От 18.
Това означава, че в края на тази година Ирак вече няма да има нужда от чужди войски?
Не, това не означава, че моментално трябва да приключим сътрудничеството с Многонационалните сили. Напротив, в края на годината, след като се види, че ние отговаряме за сигурността в Ирак, ще има среща с представители на Многонационалните сили, за да определим необходимостта от оставането им в Ирак и за колко време.
Понеже мандатът е до март догодина, дали се очаква този мандат да бъде продължен с още година може би или част от Многонационалните сили да останат?
Има си механизъм за вземане на решението дали тези Многонационални сили ще останат или не. На всеки шест месеца Съветът за сигурност на ООН обсъжда дали е необходимо да продължи присъствието им в Ирак или не. От друга страна, правителството на Ирак отправя молба към Съвета за сигурност дали иска да продължи присъствието на Многонационалните сили с още шест месеца или не.
Защо се създава впечатление в последните седмици, че насилието вътре в Ирак ескалира? Преди няколко дни беше отбелязан отново един от най-кървавите дни от 2003-та насам.
Това са последните безрезултатни усилия, които полагат терористите, защото вече не могат да срещат лице в лице иракските въоръжени сили. Затова прибягват към такива кървави атентати. Ако забелязвате, те стават на пазарите, в жилищните сгради. Терористите вече не различават военен от обикновен гражданин, когато искат да убиват. В дългата история на съществуването на Ирак нямахме етнически различия между сунити и шиити. Външни сили използват и внушават, че съществува етнически проблем в Ирак. Целта на тези външни сили е да се ожесточава борбата между сунити и шиити, за да може Ирак да върви към гражданска война. Няма държава в този район, която да е заинтересована в Ирак да цари демокрация и сигурност, особено при новата визия за развитието на страната. В Ирак властта вече три пъти преминава от едни ръце в други в резултат на избори и по мирен път. Няма такава държава в района, освен Ливан, но в момента и той е в криза.
Означава ли това, че Ирак е обграден от съседни държави, които не са добронамерено настроени?
Те казват, че имат добри намерения към Ирак, и потвърждаваха тази си позиция. Но вече се изморихме в очакване тези държави на направят практически стъпки към сътрудничество с нашето правителство, те го правят само на думи. На 3 май ще има международна конференция за Ирак в Шарм ел-Шейх, в Египет. Тази конференция трябва да отвори нова страница в сътрудничеството между Ирак, съседните държави и другите страни в района. Разбира се, ние сме оптимисти, ако не бяхме оптимисти, нямаше да продължим да развиваме политическия процес в Ирак, който смятаме да изведем до успешен край до края на тази година.
Аз се сещам за една голяма държава, която наистина може би има интерес от дестабилизация на Ирак, и това е Иран?
Не само Иран, но и другите съседни държави играят голяма роля в събитията в Ирак. Тези съседни държави могат да участват активно в стабилизацията и сигурността на Ирак, но може да играят и обратна роля. Затова именно на международната конференция за съседните на Ирак държави на 3 май в египетския курорт Шарм ел-Шейх ще бъдат определени насоките за сътрудничество.
Може ли да се каже, че съседните държави спонсорират тероризма в Ирак?
Не искам да обвинявам никоя държава. Но искам да ви кажа откровено, че има външни сили, които нямат честни намерения към развитието ни и работят против сигурността на Ирак.
Има твърдения, че в северната част на Ирак, където са кюрдите, има такива сепаратистки центробежни сили и евентуално би се образувала една независима кюрдска държава, която да бъде съюзник на Съединените щати в региона. Доколко има вероятност това да се случи – отделяне на Кюрдистан?
Не, аз не съм съгласен с това твърдение, защото местното кюрдско правителство в северната част многократно е потвърждавало, че няма никакво намерение да се отделя от Ирак и да образува самостоятелна държава. Те са неделима част от Ирак.
Наскоро имаше една официална позиция на иракските власти относно лагера „Ашраф”. Защо официалните иракски власти искат този лагер да бъде затворен и в какъв срок искат това да стане?
Ние имаме партньорство с всички държави, които имат свои военни контингенти в Ирак и си сътрудничим с тях. Има специална позиция на иракското правителство към тези хора, които се намират в лагера „Ашраф”. Мога да ви уверя, че скоро ще имаме съгласие, след обсъждане на проблема ще се вземе единно решение за съдбата на тези, които се намират в лагера „Ашраф”. Първо и последно решение за съдбата на тези хора ще вземе иракското правителство, защото няма да има вето върху това решение.
Смятат ли иракските власти „Муджахидин-е-Халк” за терористична организация и хората, които са в тази организация за терористи?
Това е мнението на иракското правителство за хората, които се намират в лагера „Ашраф”.
Само да уточним защо – защото в България не се знае защо иракските власти смятат тези хора за терористи, какво са правили те? Защо ги смятат за терористи?
Членовете на тази организация по времето на Саддам Хюсеин участваха най-активно в терора, който упражняваше режима върху населението на южната част на Ирак. Аз лично съм виждал с очите си как участваха хората от тази организация в убийства на мирно население.
Те помагаха на Саддам да убива собствения си народ?
Те бяха един орган, който Саддам Хюсеин използваше срещу народа. Разполагаха с много видове оръжия, дори и танкове и самолети. Хеликоптери имаха. Ние сме в процес на обсъждане, ще има срещи на представители на иракското правителство и представители на Америка за намиране на добро решение на проблема.
Интервюто с посланик Хайдар ал-Барак можете да чуете в аудио зоната