Окръжната прокуратура в Пловдив, Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и Изпълнителната агенция „Медицински надзор” работят по случая с починалото 6-годишното дете в зъболекарски кабинет. За него стана ясно в неделя. От прокуратурата съобщиха, че e образувано досъдебно производство за лекарска грешка. Разследва се причиняване на смърт на дете поради „немарливо изпълнение на правно-регламентирана дейност”. Извършени са огледи и са назначени няколко експертизи. В детската градина, която момченцето е посещавало, с децата вече работят психолози.

Данните от Регионалната здравна инспекция към този момент показват, че операцията е продължила около четири часа. Била е планирана за преди месец, но е отложена заради боледуване на детето. Установено е още, че родителите са били консултирани от анестезиолог преди манипулацията, съобщи NOVA.

Според разследващите смъртта е настъпила след поставяне на упойка. А в позиция от стоматологичната клиника уточняват, че детето е било изведено от анестезията и едва след като вече било контактно, настъпили усложнения. 

„Спазени са всички правила за добра лекарска практика. 40-50 мин. след като детето е изведено от анестезия и вече е било в болничната стая, контактно, в съзнание и с нормално дишане, се появиха усложнения. Приложиха се пълен обем от реанимационни процедури и въпреки това настъпи фатален край“, се посочва в позиция на частния медицински център.

Според главния секретар на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов ако детето е получило алергия, би следвало тя да се прояви по някакъв начин независимо от какъв дразнител е предизвикана. „Никъде не е разписано, че всеки пациент трябва да бъде тестван задължително със съответната алергична проба, ако няма предварително снета анамнеза и няма дадени подобни показания от самия пациент“, заяви пред NOVA той.

По думите му отговорността за трагедията е колективна – и на родителите, и на специалистите, и на държавата. „Това, което трябва да се направи преди такава интервенция е да се снеме една пълна анамнеза. Това трябва да бъде направено от родителя, защото той познава най-добре своето дете“, подчерта докторът.

От частния медицински център изпратиха официалната си позиция към NOVA. В нея управителят на МДЦ и СХБАЛ „Медикус Алфа“ ЕООД д-р Динко Младенов посочва, че на 4 април на детето е извършено дентално лечение с обща назотрахеална анестезия, преминало без усложнения в операционна зала.

„Спазени са всички правила за добра лекарска практика. 40-50 мин. след като детето е изведено от анестезия и вече е в болничната стая, контактно и в съзнание и с нормално дишане, се появиха усложнения. Приложиха се пълен обем от реанимационни процедури и въпреки това настъпи фатален край“, се посочва в документа.

В позицията си от центъра заявяват още, че нямат право да дават повече информация до приключване на обследванията и изразяват своите съболезнования към близките на детето.

"От вчера се самосезирахме. Установихме коя е клиниката, поискахме наличната документация от Центъра за спешна медицинска помощ, както и съдействие и становище от Българския зъболекарски съюз", каза пред БНТ д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ – Пловдив.

"Ние до момента не разполагаме с цялата документация, детето е починало в детска клиника на УМБАЛ "Свети Георги". Оттам документацията е взета от Второ районно управление и от прокуратурата, така че историята на заболяването в момента не е на наше разположение и ние няма как да проследим точно по самата история на заболяването какво са описали колегите", посочи още д-р Аргиров.

По думите му медиците от частната клиника оказват пълно съдействие.

"Доколкото разбрах, детето е било с по-тежък дентален статус, няколко проблемни зъбчета е имало. По време на самата операция е имало екстракция на един зъб. Сега какво точно е правено и защо толкова дълго е продължило, пак казвам - нямаме документацията налична, за да мога да я коментирам, но аз лично категорично отхвърлям тезите и твърденията, че се касае за лекарска грешка или за някакъв вид алергия. Възможно е, но тези неща ще се докажат от съдебно-медицинската експертиза", подчерта директорът на РЗИ - Пловдив.

По думите му има писмено съгласие на майката да се извърши манипулацията под пълна упойка: "Има информирано съгласие, както има и преданестезиологична консултация с колегата, който е дал анестезията. След това, когато вече настъпва инцидентът, детето е върнато отново в операционната зала, тъй като там има дихателен апарат и там вече са се включили не един, ами двама реаниматори, за съжаление, краят е фатален".

Има най-различни подходи, при които може да бъде избегнато нуждата от това детето да бъде поставено под пълна упойка, когато е възможно. Това обясни и д-р Александър Симидчиев - депутат от “Продължаваме Промяната - Демократична България”.

"При децата има редица други варианти, при които при голяма част от тях, разбира се, не при всички, но при голяма част от тях може да се приложат методи, които са свързани с психологическа подготовка, за да може детето да не е стресирано. След това работа с подходи, които не предизвикват такава болка, като например лазерната стоматология. Т.е. има най-различни подходи, при които може да бъде избегнато нуждата от това детето да бъде поставено детето под пълна упойка. А пък всяко една медицинска интервенция има както своите положителни последици, така има и някакъв малък процент от странични ефекти", каза д-р Симидчиев.

Той припомни и друг случай, при който настъпва рядък страничен ефект при подобна интервенция: "За този случай нямам достатъчно информация, за да кажем какъв е проблемът. Но предходният случай, който касаеше една по-голяма клиника в София, където беше настъпил подобен ефект, този ефект не беше алергичен. Той беше ефект, който се получава след прилагане на упойка, което е много рядко, но не може да се каже преди това, че детето ще получи такава реакция. Има специфичен медикамент, който трябва да се приложи в тези случаи, който не е противоалергичен медикамент. Пак казвам, ако това дете е показано за подобна интервенция, това е допустим риск. Ако обаче се прави, за да е по-удобно или за да спестим нещо като психологическо напрежение на детето или на родителите, това не е редно."

Д-р Симидчиев бе категоричен, че въпреки информираното съгласие и снетата анамнеза, има случаи, в които не може да се предвиди подобна реакция на организма.

"При всички положения, когато говорим за оперативни интервенции при възрастни и при деца, има минимален набор от изследвания, които трябва да се правят. И те включват, разбира се, и разпитване на родителите, ако става въпрос за дете или на възрастния човек, който е снимане на анамнеза, включително има ли алергия и така нататък. Но има случаи, при които не може да се предвиди всичко това. И именно затова не бива да прилагаме такива методи излишно. Те трябва да бъдат прилагани по строги показания, които трябва да са фиксирани. И това е нещо, до което трябва да се прави."

nova.bg, БНТ