Депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков призова кметът на София Васил Терзиев да си влезе в правомощията, да говори със синдикатите и да започне да решава проблемите, които сам е предизвикал, като спре да обвинява други за случващото се.
"Чухме изявленията на колегите от ПП-ДБ, на които всички, с изключение на кмета на София, са виновни за ситуация, в която са 2 млн. в София", заяви пред журналисти в парламента Тома Биков. Той попита дали през тези 2 г. начело на общината Терзиев е направил нещо, което да не е породено от "международното положение, от нареждането на планетите, от Бойко Борисов, от не знам какви мнозинства и т.н". Според него проблемът е, че от ден едно Терзиев не е разбрал, че този град се управлява с мнозинство.
Той трябваше да преговаря както с политическите сили, така и със синдикатите и транспортните работници - нещо, което той не прави, и затова е този проблем", смята Биков.
Според него столичният кмет трябва да промени начина си на общуване с външния свят, с хората около себе си, с противниците си и с тези, които го подкрепят и да влезе в ролята си на кмет.
"Г-н Бойко Борисов е бил кмет и след това бе избран за министър-председател. Г-жа Йорданка Фандъкова бе няколко мандата кмет и никой от тях не се е оправдавал с външни фактори. Ако г-н Терзиев иска да продължи политическата си кариера, виждате - кметът на Букурещ е кандидат за президент на втори тур, ако искат колегите да издигнат г-н Терзиев за президент като е толкова добър и успешен. И хората да го изберат за президент или за министър-председател", каза иронично депутатът.
"Надяваме се час по-скоро да си влезе във функциите, да спре да се оправдава с всичко останало и да оцени грешките, които е направил, чийто резултат за съжаление се консумира от всички в София", добави Биков.
Зам.-председателят на парламента Рая Назарян пък коментира днешното изслушване в НС относно държавния договор с турската компания "Боташ". Според нея то е показало едно - когато има разследване по една тема, изслушванията в НС не постигат своите цели. Всяко от лицата, които днес са били в залата, са обяснили, че са давали показания. "Едва ли биха се самоуличили точно в парламента", коментира още Назарян.
Тя добави, че сме чули в НС, че стартът на преговорите за този договор е даден от президента – на ниво държавни глави на две приятелски държави. „Чухме също, че към този момент – на преговорите, и на подписването България не е имала нужда от договаряне на нови капацитети. Така че, остава въпросът защо този договор е сключен точно за 13 години от един служебен кабинет, който има съвсем други функции“, попита тя.
Във снова на какви анализи е сключен толкова дългосрочен договор?“, попита народният представител Рая Назарян. Тя посочи, че по темата все още има въпроси без отговори.