/ Микро Кредит АД
България е част от Европа и от ЕС и определено икономиката ѝ е обвързана с тях. Възможно ли е обаче, ако някои държави в Европа започнат затягане на паричната си политика, това да се отрази и при нас, под формата на увеличение на размера на лихвите по бързите кредити онлайн и от всички други кредити? Нека да разгледаме подробно какво се случва на световната икономическа сцена и да преценим как ще ни повлияе в икономическо отношение това на нас.

Защо се затяга паричната политика?

Можем със сигурност да потвърдим, че съществуват финансови инструменти, които да повлияят на високата инфлация и затягането на паричната политика е един от тях. На практика това означава, че Централните банки ще започнат да увеличават лихвите в Европа и Европейската централна банка (ЕЦБ) ще спре да изкупува облигации.

Какво се случва в България междувременно?

Още със започването на COVID-19 кризата в страната, кредитният и банковият сектор излязоха със становище, че са подготвени за кризисни ситуации и обстановката няма да се отрази драстично. Така и се случи. Две години по-късно можем да забележим, че лихвите по кредитите все още са ниски и кредитните фирми притежават все така висока ликвидност.
Войната между Русия и Украйна обаче изненада Европа и от няколко месеца се усеща несигурност в банките на държавите членки. В България обаче, това не е така. От части, една от причините е фактът, че няма действаща руска банка на българска територия. А другата, че банковият сектор е абсолютно подготвен за подобни ситуации.

Ако трябва да разгледаме лихвите и техните размери, то ще забележим дори тенденция към намаляване. Според данните до началото на март месец лихвите и по кредити и по ипотеки са намалели. Благодарение на това, все повече хора са кандидатствали за кредити и са използвали парите, да инвестират в нещо или да закупят имот или стока. При бързите кредити, тенденцията е до началото на март е абсолютно същата. Най-често причината за кандидатстване, която се е отбелязвала е спешен разход или покупка на нещо ново. Цялата кредитна ситуация показва увеличаване и на изтеглените бизнес кредити и на ипотечните и то с немалко проценти - съответно 18% и 11%.
Многото пари в обръщение обаче означават и по-висока инфлация. А в момент като този, това може би не е най-добрата тактика. Според специалистите обаче, все още няма причина за притеснение.

В Европа цените продължават да се вдигат, което ще бъде предпоставка за увеличаване на инфлацията и следващите месеци. В България обаче такова увеличение не се очаква.

Ще се увеличат ли лихвите до края на годината?

Според специалистите рязко увеличение не се очаква. Политиката ще бъде в посока задържането им на едно ниво за следващите месеци. Намаляването им няма да бъде препоръчително, за да не се насърчава допълнително и без това нарастващата инфлация.

В Европа тенденцията е да се овладее инфлацията, като за сметка на това не пострада бизнеса и възстановяващия се пазар. След COVID ограниченията много сектори имат нуждата да си поемат въздух и икономиката е длъжна да им го осигури, в противен случай ще последват сътресения. Това, което предприеме страната ни като мерки, ще се отрази на покупателната способност на домакинствата, както и на нивото на направени инвестиции. Прогнозите са обаче за задържане на досегашните нива поне до края на годината.

Съвет от нас е, ако планирате да правите инвестиция или да купувате нещо ново, да побързате преди увеличението на лихвите. По този начин ще използвате най-доброто време за кредитиране и освен това до увеличаването им, най-вероятно ще сте възвърнали част от кредита, ако не и целия. За страната ни е изключително важно да задържи покупателната способност на определено ниво, така че е напълно логично следващите месеци да бъде насърчавано именно това.
 
Микро Кредит АД