Столична община възобнови премахването на незаконните постройки край язовир „Искър“ на Румен Гайтански.

На място дойдоха заместник-кметовете Иван Василев и Никола Лютов.„Преди година започнахме нещо и днес сме тук, за да го довършим. Опитаха се да ни спрат по всякакъв начин. Помните миналата година бяха бременни кошутите в парка, след това се опитаха да ни препречат пътя с паркирана кола, след това съдът спря разрушаването на къщата зад мен, преборихме се и с това“, заяви Иван Василев, който в Столична община отговаря за финансите, предава БГНЕС.

Той подчерта, че никой не е над закона и е важно редът и законността да възтържествуват. Василев обеща борбата с незаконните постройки да продължи с всички средства. В момента на място работи техника, като през следващите дни се очаква да дойде още, за да се премахне окончателно незаконната постройка.

Заместник-кметът по обществено строителство Никола Лютов обясни, че за събарянето Ѝ ще плати Столична община като възложител, която след това по съдебен път ще се потърси парите от извършителя на незаконната постройка.

„Ще ускорим процеса по събарянето, за да не го спираме заради някоя забременяла кошута. Надяваме се да видим в обозримо мястото разчистено и някои институции да не ни спрат. Ние сме тук, за да довършим това, което започнахме. Ще дойдем втори, трети път, колкото е необходимо, за да завършим събарянето“, каза Лютов.
Какво се знае за казуса „Искър“ - незаконно строителство, хаос и много неизвестни
През 2024 година започна принудителното премахване на три незаконни постройки на територията на Държавно ловно стопанство „Искър”, но дни по-късно разрушаването им бе спряно с определение на Окръжен съд - Перник. Така бе блокирано изпълнението на три заповеди на главния архитект на София, влезли в сила след окончателно решение на Върховния административен съд.


По последна информация сградите са построени от фирма, която е свързана с бизнесмена Румен Гайтански. През 2024 тогавашния главен архитект на Столична община обясни, че извършител на незаконното строителство доказано е фирмата „Био майнинг”, а собственик на земята е Югозападно предприятие, принципалът е Министерството на земеделието и храните.


„Сградата, която премахваме, изпълнява стопански функции за съхранение на сено, но в нея има предвиден басейн, има отоплителна и ОВК инсталация“, посочи през 2024 г. архитектът. Той допълни, че функцията на сградата най-вероятно е била да бъде почивна станция, защото има приспособени спални помещения и зона за хранене.

И трите сгради са констатирани като незаконно строителство през 2019 година. Те нямат никакви документи и при опита да се докаже, че тези са построени преди 2001 г., за да получат съответния режим на търпимост, съдиите възприеха доказателствата, които наши експерти представиха - геодезични заснемания, фото и сателитни изображения. С тях доказахме, че строителството е извършено след 2019 година“, обясни тогава Здравко Здравков.