„Предварително обречен на провал“ – вотът на недоверие към кабинета „Желязков“ не мина. Два месеца и половина след встъпването си в длъжност правителството на премиера Росен Желязков бе изправено пред първия си вот на недоверие.

enlightened54 от депутатите гласуваха „за“150 народни представители „против“ и никой не се въздържа от правото си на вот.

След като правителството на премиера Росен Желязков оцеля след гласуването на вота на недоверие, той излезе на трибуната на Народното събрание, за да изкаже благодарности за подкрепата.

„Благодаря на всички, които подкрепиха правителството. С това вие подкрепихте европейската перспектива пред България и перспективата за демократично развитите такова, каквото голяма част от обществото желае. Благодаря ви!“, заяви министър-председателят.

Припомняме, че вотът бе предварително определян като обречен на провал и бе внесен от „Възраждане“ и подкрепен от депутатите от „Величие“ и МЕЧ. Той е за провали във външната политика, като тук се визират българската позиция в подкрепа на Украйна и липсата на позиция за гибелта на българина Марин Маринов в Газа.

Премиерът Росен Желязков заяви по-рано, че вотът е опит за вклиняване на раздор между партиите в управлението. 

Край на дебатите, гласуването на вота ще е на 3 април в 13:45 часа

Министърът на външните работи Георг Георгиев защити политиката на кабинета, подчертавайки необходимостта от национално съгласие и единствено, защото само по този начин държавата излъчва солидност, стабилност, авторитет и сила. „Благодарен съм за това, че във външната политика в момента имаме възможност да демонстрираме именно досега изброеното и да показваме, че България има своето достойно място на дипломатическата сцена“, каза той и подчерта, че България в момента е страна, която е уважавана и авторитетна.

депутати нс
Георги Димитров

Лидерът на най-голямата партия ГЕРБ Бойко Борисов подчерта, че е минало твърде малко време от встъпването в длъжност на кабинета, за да се иска вот и то по темата външна политика, където България няма проблеми и следва твърда проевропейска позиция и си сътрудничи с трансатлантическите партньори.

Най-голямата опозиционна партия ПП-ДБ заяви, че няма да подкрепи вота и дори напусна залата, когато започна неговото обсъждане. 

Вотът трябва да бъде гласуван 24 часа след края на дебатите по него и това ще се случи на 3 април в 13.45 часа. 

Георги Димитров

БГНЕС